Modne aranżacje ogrodów. Co jest teraz na czasie?

Przy projektowaniu i aranżacji ogrodów przydomowych i nie tylko coraz częściej korzystamy z usług firm ogrodniczych, ponieważ zależy nam na tym, by wszystko było zgodne z naszymi oczekiwaniami i było ze sobą zgrane. Do naszej przestrzeni dobieramy nie tylko same rośliny, ale także elementy architektury, funkcjonalnego wyposażenia, czy oświetlenia. Co jest obecnie na czasie w aranżacji ogrodów?

Przydomowy ogród

Ogrody proste i łatwe w utrzymaniu

Podobnie jak w przypadku aranżacji wnętrz, w nowoczesnych ogrodach króluje dziś przede wszystkim minimalizm. Chodzi o to, by ogrody były zaprojektowane w taki sposób, by były proste i łatwe w utrzymaniu. To rzecz względna, ponieważ dla jednego klienta firmy ogrodniczej, która zajmuje się projektowaniem i zakładaniem ogrodów, mało wymagające będą wyłącznie rośliny wielosezonowe, które nie wymagają specjalnej pielęgnacji (przycinania, itd.), a dla innego prostota tkwi w samym układzie poszczególnych części ogrodu. W drugim przypadku chodzi o łatwy dostęp do miejsc z roślinami sezonowymi i do roślin, które od czasu do czasu trzeba poddać pewnym zabiegom, do tego proste trawniki. Aranżacja ogrodów to zresztą nie tylko kwestia samej roślinności…

Automatyczne systemy nawadniające

Mówiąc o łatwości w utrzymaniu, trzeba też dodać coś jeszcze. Jak mówią nam fachowcy z firmy Leon Ogrody z Krakowa – Na czasie są automatyczne systemy nawadniające do ogrodów. Są wykorzystywane nie tylko na ogrodach o bardzo dużej powierzchni, bo są coraz lepiej dostępne – mamy szerszy wybór różnych możliwości, a przy tym systemy nawadniające są przystępniejsze cenowo. Zmienia się też w pewien sposób nasze podejście: wolimy zainwestować trochę pieniędzy w system nawadniania ogrodu, by mieć mniej obowiązków.

Firma zajmująca się zakładaniem ogrodów kompleksowo na pewno ma w swojej ofercie prace związane z projektowaniem i realizacją  systemów nawadniania.

Ekologiczne elementy wyposażenia i oświetlenia wkomponowane w ogrodowy styl

Podobnie, jak w przypadku roślinności, także w przypadku ogrodowego wyposażenia i oświetlenia króluje dziś minimalizm. Do tego dochodzi jeszcze aspekt ekologii: dominują meble wykonane z drewna, bambusa, rattanu, a także oświetlenie w postaci girland z ledowymi lampami.

Jeśli chodzi o ogrodowe style, które są na czasie – to od lat się nie zmienia, lecz ewoluuje. Mówimy o stylu angielskim, włoskim, francuskim, także japońskim, czy rustykalnym. Chodzi przy tym nie tylko o same charakterystyczne elementy (doskonale przycięte krzaki w stylu włoskim, rzeźby i fontanny w stylu francuskim itp.), ale też o ich dobranie i rozplanowanie w taki sposób, by spełnić oczekiwania opisane powyżej – związane z prostotą i łatwością w utrzymaniu.

Można więc podsumować na koniec, że w aranżacji ogrodów na czasie prostota, praktyczność i aspekty związane z ekologicznym podejściem.

śr. ocena 0 / głosów 0