Które rośliny najlepiej ozdobią Twój ogród?

Wiele osób interesuje się pielęgnacją i aranżacją ogrodów i zależy im na tym, aby przestrzeń wokół domu prezentowała się jak najlepiej. Dlatego też inwestują w efektowne rośliny i bardzo o nie dbają. Każdy ma inny gust, dlatego w poszczególnych ogrodach najlepiej sprawdzą się różne kwiaty, trawy, krzewy czy drzewa. Jeśli jednak nie masz pomysłu, jak zaaranżować otoczenie wokół swojego domu, możesz poszukać inspiracji wśród poniższych propozycji.

Rośliny w przydomowym ogrodzie

Ogród stylizowany na łąkę

W 2020 roku szczególną popularność zyskały ogrody nawiązujące aranżacją do łąk i dawnych przydomowych podwórek. Dlatego też ich właściciele decydowali się na rośliny na przykład w kolorach fioletowym i niebieskim. Dużym zainteresowaniem cieszyły się różnego rodzaju ozdobne trawy.

Jeśli marzy Ci się ogród właśnie w tym stylu, możesz rozważyć zakup takich roślin jak wrzosy, chabry, hortensje, niezapominajki czy lawenda – podpowiada pracownik sklepu Polan.

Przestrzeń wokół domu zaaranżowana w ten sposób może dać poczucie bliskości z naturą i harmonii z otoczeniem. Przywoła ona też wspomnienia o dawnych ogródkach.

Ogród jak z tropików

Kolejnym, mniej tradycyjnym pomysłem będzie zasadzenie w ogrodzie roślin sprawiających wrażenie nieco bardziej egzotycznych. Taką funkcję spełnią kwiaty i krzewy o ciepłych barwach. Dobrze sprawdzą się rośliny takie jak dalie, pacioreczniki, hortensje, azalie, a nawet róże. Można zasadzić też zioła, takie jak bazylia, oregano i mięta. Bardzo efektowne będą również hibiskus czy drzewko pomarańczowe lub cytrusowe.

Inne ciekawe propozycje

Aby ogród był wyjątkowy, warto szukać nietypowych drzew i krzewów oraz tworzyć ciekawe aranżacje. Niektórzy mogą zasadzić w swoim ogrodzie rośliny o drobnych okrągłych owocach, takich jak jarzębina czy ognik szkarłatny, które będą się efektownie prezentowały szczególnie jesienią. Inni gustują w roślinach zagranicznego pochodzenia, na przykład w glicyni chińskiej czy jodle koreańskiej. Warto zastanowić się również nad pnączami, które mogą stanowić piękną dekorację ścian budynków. Wybór roślin ozdobnych jest ogromny i na pewno każdy znajdzie takie, które będą najlepiej pasowały do jego ogrodu.

Odpowiedź na pytanie, jakie kwiaty, krzewy i drzewa warto posadzić, brzmi: takie, które najbardziej Ci się podobają i preferują warunki, jakie możesz im zapewnić. Z odrobiną zmysłu estetycznego oraz być może pomocą kogoś, kto dobrze zna się na aranżacji przestrzeni zewnętrznej, można stworzyć naprawdę efektowny ogród – niezależnie od tego, czy wybierzesz styl łąkowy, tropikalny czy też całkiem unikalny.

śr. ocena 5 / głosów 13