Kamienie jako element ozdobny ogrodu

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, w jaki sposób kamienie mogą dodać nowoczesnego wyglądu w Twoim ogrodzie? Zapewne, kiedy pomyślisz o idealnej przestrzeni na zewnątrz, widzisz zielone trawnik, bujne rabaty kwiatowe, obficie rodzące drzewa owocowe i krzewy. Tymczasem kamienie pozwalają stworzyć piękne i innowacyjne ogrody, ponieważ z jednej strony dobrze współgrają, a z drugiej kontrastują z roślinami. Jak je wykorzystać?

Kamienie ozdobne w ogrodzie

Ozdobne grysy i otoczaki do ogrodu

Do dekoracji ogrodu możesz użyć kamieni o małych i średnich rozmiarach. Łatwo je połączyć, aby uzyskać stylowy wygląd. Mogą to być grysy, otoczaki lub inne kruszywa. To nie tylko świetny pomysł na dekorację zewnętrznej przestrzeni, ale także sposób na tworzenie ścieżek ogrodowych. Mniejsze, okrągłe kamienie pięknie kontrastują z kostką brukową, bo nadają subtelności prostym krawędziom.

– Z otoczaków można na wzór japoński stworzyć tzw. suchy strumień, który jest dość prosty do wykonania. Wystarczy wykopać mały rów, wyrównać go ziemią i kamieniami, a następnie wypełnić otoczakami. Taka „sucha rzeczka” wygląda jak prawdziwy strumień. Jest piękna, trwała i funkcjonalna, ponieważ zbiera nadmiar wody deszczowej – radzi ekspert z Eko Park, firmy zajmującej się sprzedażą hurtową grysów i kamieni ozdobnych.

Klomby z kwiatami i krzewami możesz wysypać drobnymi kamieniami, co jest dobrym sposobem na usuwanie brzydkich chwastów. Bardzo atrakcyjnie wyglądają kolorowe grysy, np. czarny, granitowy, różowy, zielony, pomarańczowy czy biały, które pięknie mienią się w słońcu. Są proste w utrzymaniu i co ważne, w pełni bezpieczne dla podłoża i otaczających je roślin.

Głazy i bryły w ogrodzie

Większe kamienie są również używane w projektowaniu ogrodów. Możesz rozważyć użycie ich jako materiału dekoracyjnego lub budowlanego, z którego powstaną skalne ściany lub miejsca do siedzenia. Duże bryły i głazy są bardzo interesujące, gdy mają asymetryczny kształt. Nie musisz od razu tworzyć z nich prawdziwego ogrodu skalnego. Jeśli podoba Ci się pomysł połączenia kamienia z roślinami i innymi elementami w ogrodzie, możesz udekorować nimi kwiatowe rabaty lub wyznaczyć ścieżkę.

Wybierając szare kamienie do ogrodu, podkreślisz kontrast, ponieważ będą wyraziście odznaczać się na zielonych trawnikach. Dodatkowo w słoneczne dni będą subtelnie odbijać promienie słońca. A jeśli poustawiasz je w grupie pośród drzew i podświetlisz, będą doskonale wyglądały wieczorem i wprowadzą odrobinę magii do Twojego ogrodu. W naturze rośliny rosną wokół głazów, gdzie są osłaniane przed zimnymi wiatrami, więc takie kamienie będą także spełniały swoją rolę ochronną.

śr. ocena 0 / głosów 0