Jakie dzbany i doniczki najbardziej nadają się do ogrodu?       

Wraz z nadchodzącym sezonem letnim wiele osób staje przed decyzją co do wyboru odpowiednich donic i dzbanów do swojego ogrodu. Na rynku istnieje szeroka oferta akcesoriów ogrodowych, niemniej jednak niezależnie od ich materiału, niezwykle ważne jest, aby nie tylko były one odporne na zmienne warunki pogodowe, ale również stanowiły harmonijny element nadający wyjątkowego charakteru posesji. Jakie zatem dzbany i doniczki najbardziej nadają się do ogrodu? Podpowiadamy!

Donice w ogrodzie

Jakie doniczki i dzbany warto wybrać do ogrodu?

Nie ulega wątpliwości, że jednym z najbardziej cenionych od wielu pokoleń materiałów, jest ceramika. Ceramika śródziemnomorska to element dekoracyjny, który nada się do niemal każdego ogrodu. – mówi przedstawiciel firmy Strefa Doniczek, oferującej ceramikę ogrodową. – Obecnie produkcja ceramicznych donic oraz dzbanów ogrodowych, które występują w różnych rozmiarach, a także z różnymi zdobieniami, bardzo często wykonywana jest ręcznie. Ceramikę śródziemnomorską przede wszystkim wyróżniają prostota i naturalność, dzięki czemu doskonale prezentuje się ona w swojej surowej formie, nadając każdemu ogrodowi toskańskiego klimatu. Co więcej, doniczki ceramiczne, z racji swojej naturalnie porowatej struktury, zapewniają kwiatom swobodne oddychanie, a tym samym rośliny mają zapewnione korzystne warunki do rozwoju.

Warto również wspomnieć o tym, że ceramika ogrodowa dobrze odprowadza wilgoć, natomiast w momencie, kiedy roślina ma za sucho, potrafi także pobierać wilgoć z otoczenia. Zarówno doniczki, jak i dzbany do ogrodu charakteryzują się wysoką odpornością na zarysowania oraz mróz, a także dzięki temu, że są dość ciężkie, bez obaw o silne wiatry i zmienne warunki atmosferyczne, mogą stać w ogrodzie przez cały rok.

Jak dopasować donice do aranżacji ogrodu?

Włoskie donice ceramiczne wykonywane są na bazie wysokiej jakości toskańskiej gliny, ich wygląd doskonale wpasuje się w każdą aranżację ogrodu. Klasyczne doniczki ceramiczne odświeżą wygląd ogrodu i nadadzą mu śródziemnomorskiego charakteru. Z kolei donice ze wzorami kwiatowymi oraz roślinnymi będą dobrym wyborem do eleganckich ogrodów lub tych o charakterze rustykalnym, do których wprowadzą przyjemną i ciepłą atmosferę. W zależności od wielkości donic możemy posadzić w nich zarówno małe, jak i większe rośliny, a co więcej, ceramika ogrodowa stanowi również świetne podłoże do posadzenia ziół, a tym samym stworzenie własnego klimatycznego zielnika.

Dzbany ceramiczne do ogrodu

Dzbany ceramiczne to stosunkowo nowe, ale coraz częściej wybierane rozwiązanie do wielu ogrodów. Przede wszystkim tego typu ceramika ogrodowa przeznaczona jest do posadzenia wysokich, rozłożystych roślin, która za sprawą toskańskiej gliny, podkreśli ich piękno i naturalny charakter. W zależności od własnych preferencji dzbany ogrodowe mogą być ustawione pionowo, ale również poziomo z pewnością będą stanowić element dekoracyjny przyciągający wzrok każdego gościa. Jeśli pragniemy uzupełnić aranżację swojego ogrodu o więcej śródziemnomorskich akcentów, warto do dzbanów dobrać ceramiczne figury, a także amfory, które dodatkowo podkreślą romantyczny wygląd ogrodu i będą elegancko komponować się z krajobrazem posesji.

śr. ocena 0 / głosów 0