Jak zaprojektować własny ogród?

Ogród śmiało możemy nazwać częścią naszego domu, więc kiedy zabieramy się za jego projektowanie, zależy nam na funkcjonalności i wyglądzie dopasowanym do naszego gustu. Od czego rozpocząć projekt, na jakie pytania sobie odpowiedzieć i jak zaplanować wykonanie? Jak w projektowaniu może pomóc nam profesjonalny projektant?

projekt ogrodu

Funkcja ogrodu

Na początku zastanówmy się, czemu ma służyć nasz ogród? Dla jednych z nas to tylko i wyłącznie plac przed domem, przez który przechodzi się do środka, dla innych miejsce rekreacji i wypoczynku, a dla jeszcze innych przestrzeń, na której można uprawiać ogrodnicze hobby. W każdym przypadku powinniśmy zacząć od wytyczenia sobie ścieżek, którymi na pewno będziemy się poruszać – od bramy do drzwi wejściowych, podjazd do garażu, dojście do altany, jeśli planujemy takową postawić. To samo dotyczy placyków, które chcielibyśmy wybrukować, by na przykład ustawić tam stół, krzesła czy grilla. Przykłady ciekawych realizacji z różnego rodzaju kostek brukowych można podpatrzeć w galerii firmy Arkadia, która tworzy prawdziwe brukarskie dzieła. Ścieżki nie muszą być proste, nudne i jednokolorowe. Kiedy już zaplanowaliśmy tzw. przestrzeń techniczną, przejdźmy do kolejnego etapu.

Roślinność w ogrodzie

Od naszych indywidualnych upodobań zależy, czy chcemy, by ogród był minimalistyczny, czy pełen roślin. W zależności od tego, czy lubimy prace ogrodowe, wybierajmy rośliny wymagające pielęgnacji lub te, które radzą sobie same. Warto zwrócić uwagę na to, czy są to rośliny jedno, czy wielosezonowe oraz czy są zimozielone. Jeżeli nie mamy cierpliwości do poszukiwania odpowiednich dla nas gatunków ani w sieci, ani w hurtowniach ogrodniczych, możemy skorzystać z usług projektanta zieleni. Rośliny w ogrodzie zwykle układa się tzw. piętrami, to znaczy im dalej od środka ogrodu, tym rośliny są wyższe. Sprawia to, że ogród wydaje się większy. Dopasowujmy drzewa i krzewy do skali naszego ogrodu. Zwracajmy uwagę na to, by nie lokalizować drzew, które docelowo będą miały szeroką koronę, zbyt blisko domu czy innych obiektów znajdujących się w ogrodzie. Trzymając się tych podstawowych zasad, stwórzmy taki obraz naszego ogrodu, jaki odpowiada naszemu poczuciu estetyki. Dla jednych z nas wymarzonym będzie dziki, tajemniczy ogród pełen drzew, krzewów i kwiatów, a innym spodoba się przestrzeń pokryta trawą niczym z murawy piłkarskiej i wysoki żywopłot oddzielający posesję od sąsiadów.