Jak skutecznie odprowadzać wodę deszczową z tarasu i ogrodu? 

W wyniku opadów na posesji może gromadzić się woda, która zagraża zarówno samemu budynkowi, jak i sąsiednim terenom. Z tego powodu tak ważne jest stworzenie funkcjonalnego systemu pozwalającego na odprowadzanie cieczy z tarasu i ogrodu. Taka instalacja musi być zaprojektowana w odpowiedni sposób, zgodnie z obowiązującymi normami. W jaki sposób odprowadzić wodę deszczową z posesji?

Rynna i zbiornik na deszczówkę

Sposoby na odprowadzenie wody deszczowej 

Istnieje kilka sposobów pozbywania się wody deszczowej. Niektóre osoby decydują się na równomierne rozprowadzenie cieczy po całej działce, ale czasami nie jest to możliwe. Nierówności terenu czy pokrycie go w znacznej części kostką brukową znacznie utrudniają wsiąkanie wody. Z tego powodu w wielu przypadkach trzeba stworzyć specjalne systemy, które pozwalają na pozbycie się cieczy z posesji.

Kolejną metodą są systemy odwodnienia liniowego składające się z rusztu i kanału. Takie konstrukcje wykorzystuje się głównie w przypadku terenów przydomowych, ale nie tylko. Można je spotkać również w ciągach komunikacyjnych, na terenach zielonych oraz w na działkach, na których znajdują się obiekty użyteczności publicznej.

Zazwyczaj odprowadzona woda trafia do kanalizacji deszczowej lub specjalnych zbiorników, które pozwalają na jej równomierne rozprowadzenie po terenie całej posesji. Niektóre osoby decydują się jednak na zamontowanie osobnych pojemników w ogrodzie. Ich zawartość może zostać w późniejszym czasie wykorzystana do celów gospodarczych, takich jak np. podlewanie roślin doniczkowych na tarasie – mówi specjalista z firmy Scala Plastics oferującej m.in. odwodnienia liniowe.

Co zrobić z odprowadzoną wodą? 

Woda odprowadzona z tarasu lub ogrodu trafia najczęściej do kanalizacji deszczowej lub specjalnych zbiorników. W drugim przypadku zebraną ciecz można wykorzystać do takich czynności, jak:

  • podlewanie roślin,
  • mycie mebli ogrodowych,
  • czyszczenie narzędzi.

Dodatkowo przefiltrowaną deszczówkę można wykorzystać również np. do umycia samochodu czy elewacji budynku. Warto jednak zadbać o to, by z takiej wody zostały usunięte większe zabrudzenia.

Zastosowanie zbiorników na wodę deszczową jest ekologicznym rozwiązaniem, jednocześnie pozwalając na ograniczenie kosztów związanych z nawadnianiem roślin i innymi pracami w ogrodzie. Ważne jest jednak zainwestowanie w system odpowiednio wysokiej jakości, który pozwala na skuteczne transportowanie cieczy i zapobieganie osuwaniu się gruntu w okolicach tarasu lub ogrodu. Gromadzenie się wody deszczowej na posesji może zagrażać również działkom sąsiadów, dlatego stworzenie takich konstrukcji często wynika z aktualnych przepisów i jest obowiązkowe.

śr. ocena 0 / głosów 0