Jak ochronić ogród przed szkodnikami?

Sposobem na ochronienie się przed kretami jest siatka na krety. Te miło wyglądające stworzenia, które użyźniają glebę i żywią się dżdżownicami i owadami pasożytującymi w ziemi, aby się do nich dostać kopią tunele i pozostawiają na powierzchni trawników nieestetycznie wyglądające kopczyki, a poza tym niszczą przy okazji ukorzenienie roślin uprawnych czy rabaty. Dlatego trzeba znaleźć sposób, aby się ich pozbyć lub po prostu działać prewencyjnie.

Popularne metody na wypłoszenie kreta z ogrodu

Wiele osób boryka się z problemem kretowisk w ogrodzie. Ponieważ krety są zwierzętami objętymi częściową ochroną nie można ich zabijać ani do ich odstraszania używać chemicznych środków. Jak wiadomo krety są ślepe, jednak posiadają bardzo wyostrzony słuch i węch. Dlatego skutecznym sposobem na pozbycie się kreta z ogrodu mogą być odstraszacze dźwiękowe. Stosuje się również odstraszacze zapachowe. Może to być olejek z drzewa herbacianego wlany do środka kreciego korytarza. Niektórzy stosują również szmaty nasączone naftą, gdyż kret nie znosi tego zapachu. We wszystkich tych sposobach nie ma jednak gwarancji, że kret nie przekopie się z drugiej strony ogrodu. Są jednak sposoby, które pozwolą skutecznie pozbyć się kreta z ogrodu.

Przezorny zawsze ubezpieczony – siatka na krety uchroni przed zniszczeniem ogródka

Kiedy dopiero planujemy ogród, warto pomyśleć o szkodnikach, które mogą się pojawić i zniszczyć nasz trud włożony w jego stworzenie. Warto zatem przed posadzeniem trawy 10 cm pod powierzchnią trawnika i 30 cm pod rabatami rozłożyć siatkę na krety. Siatki na krety wykonane są z wytrzymałego tworzywa sztucznego i są odporne na warunki atmosferyczne. Mają tak dobraną wielkość oczek, by żaden kret się przez nie nie przedostał. Siatki na krety mogą być również wykonane z metalu, który zabezpieczony jest przed korozją. Takie zabezpieczenie ma trwałość nawet kilkudziesięciu lat, dlatego jest to zdecydowanie dobra inwestycja.

Układanie siatki na krety – czy przeznaczone jest tylko dla nowych ogrodów?

Oczywiście ułożenie siatki na krety jest najprostsze w przypadku nowego ogrodu. Nawet, jeśli powierzchnia ogrodu jest nachylona można z powodzeniem położyć na niej niezawodną siatkę na krety. Wystarczy do jej przytwierdzenia użyć specjalnych szpilek lub kotew. Zapobiega to jej przesuwaniu się i stabilizuje ją pod trawnikiem. Na założoną siatkę wystarczy wysypać warstwę ziemi ogrodowej i na nią posiać nasiona trawy. Można również układać gotowe rolki trawy. Na trawie z powodzeniem można sadzić rośliny, siatka na krety nie ma wpływu na ich system korzeniowy i prawidłowy wzrost. Niezawodną siatkę na krety można również zaadaptować w już istniejącym ogrodzie. Wtedy jednak należy skorzystać z usług, firmy która w umiejętny sposób usunie darń, a po położeniu siatki zasypie ją ziemią i z powrotem ułoży darń. W tym przypadku konieczne jest usunięcie wierzchniej warstwy ziemi wraz z trawą.

Siatki poprzeczne na krety – czy są skuteczne?

Innym sposobem może być założenie poprzecznych siatek na krety, wykonanych z ocynkowanej stali, pokrytej warstwą PVC. Taką siatkę wkopuje się pionowo dookoła ogrodu na głębokości 70-80 cm. Siatka na krety, w tym przypadku, musi wystawać nad ziemię ok. 20 cm. W takim przypadku nie ma jednak gwarancji, że kret nie przekopie się pod siatką i cała praca przy zabezpieczeniu ogrodu pójdzie na marne. Dlatego mimo większej pracochłonności metody, w przypadku już powstałego ogrodu, siatki na krety, które układa się pod powierzchnią trawnika są lepszym pomysłem.

Krety to nie jedyne szkodniki, jakie można spotkać w ogrodzie. Jednak założenie niezawodnej siatki na krety może pozwolić poradzić sobie przynajmniej z tym problemem. Jeśli chodzi o innych szkodników, to w przypadku ślimaków bezskorupkowych trzeba je po prostu zaganiać w pułapki z jedzeniem i wynosić poza obręb ogrodu bądź stosować płotki grodzące z zakrzywioną górą oraz preparat z parafiny. Z kolei mszyce i inne roślinne szkodniki można zwalczać poprzez sadzenie roślin, które je odstraszają. Można wykonywać również opryski z naturalnych składników, np. wyciągu z czosnku zalanego wodą, mniszka lekarskiego czy pokrzywy.

śr. ocena 5 / głosów 2