Jak działa i czy warto zainwestować w kropelkowy system nawadniania?

Prowadzenie zadbanego ogrodu w czasie licznych anomalii pogodowych to nie lada wyzwanie. Szczególnie groźne dla niego są przewlekłe susze. Ciągłe podlewanie przy pomocy konewek lub nawet węża ogrodowego może być kłopotliwe, a przede wszystkim kosztowne, zważywszy na rosnące ceny wody. Można jednak pomyśleć o kropelkowym systemie nawadniania. Czy taka inwestycja jest opłacalna?

Kropelkowy system nawadniania

Czym jest kropelkowy system nawadniania?

Nawadnianie kropelkowe umożliwia dostarczenie optymalnej ilości wilgoci roślinom na określonym obszarze. Taki system pozwala na doprowadzenie wody do roślin, jednak w niewielkich ilościach i regularnie. Na skutek takiego zabiegu dostają one tyle wilgoci, ile akurat potrzebują i nie grozi im przelanie.

Jest kilka metod nawadniania ogrodu. Wszystkie polegają na przeprowadzeniu przez jego teren przewodów, z których uwalnia się woda w postaci drobnych kropel lub mgły. Jedna z metod zakłada użycie taśmy kroplującej, następna polega na przeprowadzeniu kroplujących linii, a trzecia to użycie węży z otworami, z których również wydobywają się krople pod niewielkim ciśnieniem.

Metodę nawadniania kropelkowego należy dobrać odpowiednio do rodzaju roślin w ogrodzie. W tej kwestii można się poradzić specjalistów z takich firm, jak M Projekt, których profilem działalności są między innymi systemy nawadniające. W podobnych miejscach dostaniesz też poradę dotyczącą sposobu przeprowadzenia przewodów z wodą. Mogą one biec zarówno nad ziemią, jak i pod jej powierzchnią.

Gdzie warto zastosować nawadnianie kropelkowe?

Nawadnianie kropelkowe jest metodą uniwersalną. Nadaje się zarówno do pielęgnacji małych obszarów ogrodu, jak i do wydzielonych miejsc ze szczególnie wymagającymi roślinami. System sprawdza się na otwartej przestrzeni, w tunelach i szklarniach. Można ten system zainstalować wewnątrz ścian żywopłotów, dzięki czemu nawadnianie będzie równomierne. W ten sposób da się również dostarczać wilgoci roślinom rosnącym w donicach i pojemnikach.

Zalety nawadniania kropelkowego

Nawadnianie kropelkowe przede wszystkim wpływa na racjonalną gospodarkę wodą. Jest to tym istotniejsze, że jej zasoby w niektórych miesiącach są ograniczone. Ten system sprawdza się również na zróżnicowanym terenie. Podczas takiego podlewania nie są moczone naziemne części roślin, wobec czego nie zachodzi niebezpieczeństwo ich gnicia. Trzeba też wspomnieć o możliwości dostarczenia nawozów mineralnych, które transportuje się wraz z wodą. Ponadto dzięki automatyzacji znacznie oszczędza się czas.

śr. ocena 0 / głosów 0