Jak dbać o ogrodzenie zimą?

Ujemne temperatury, śnieg i oblodzenie to czynniki, które mogą mieć duży wpływ na prawidłowe działanie, jak i wygląd ogrodzenia wokół domu. Mimo że nie dotyczy ono bezpośrednio budynku mieszkalnego, zapewnia poczucie bezpieczeństwa i prywatności, a także stanowi estetyczne przedłużenie całej posesji. Aby mieć pewność co do dobrego wyboru, już na etapie zakupu, warto pomyśleć o tym, jak dane ogrodzenie zniesie warunki zimowe. Niemniej jednak niektóre rodzaje ogrodzenia tak naprawdę nie wymagają żadnej konserwacji, aby cieszyć się ich estetycznym wyglądem i trwałością. Sprawdźmy, jak dbać o ogrodzenie zimą.

Ogrodzenie zimą

Ogrodzenia panelowe i palisadowe

Ogrodzenia panelowe i palisadowe ze względu na łatwość montażu oraz stosunkowo długą trwałość, są jednym z najczęściej wybieranych typów ogrodzeń na prywatne posesje. 

Jedną z największych zalet ogrodzeń panelowych z pewnością pozostaje to, że nie wymagają one praktycznie żadnej specjalnej konserwacji zimą. – mówi przedstawiciel firmy TCS International, oferującej sprzedaż, montaż i serwis nowoczesnych systemów ogrodzeniowych. – Druty stalowe, z których wykonany jest płot panelowy, poddawane są ocynkowaniu ogniowemu. Polega to na zanurzeniu przęseł panelowych w rozgrzanym do około 450 stopni Celsjusza cynku, co powoduje, że ogrodzenie staje się zabezpieczone przed korozją. Co więcej, aby wzmocnić ochronę paneli, stosuje się malowanie proszkowe, w którym, dzięki temu, że farba nakładana jest za pomocą specjalnych pistoletów, przylega ona mocno do całej powierzchni drutów. Tak nałożona farba musi dodatkowo zostać utwardzona, dlatego też panele trafią do rozgrzanego do 200 stopni Celsjusza pieca. 

Powłoka cynku wraz z malowaniem proszkowym stanowią skuteczną ochronę i gwarantują trwały i estetyczny wygląd ogrodzeń zarówno panelowych, jak i palisadowych od kilku do nawet kilkunastu lat.

Ogrodzenia metalowe

Ogrodzenia metalowe również pokryte są warstwą cynku, która stanowi skuteczną ochronę przed rdzewieniem. Niemniej jednak z biegiem czasu na ogrodzeniach metalowych mogą powstawać różnego rodzaju uszkodzenia, takie jak rysy, odpryski lub otarcia, które stanowią doskonałą środowisko dla wody w okresie zimowym. Warto zatem w przypadku pojedynczych uszkodzeń dokonać miejscowej renowacji ogrodzenia, natomiast jeśli zniszczenia widoczne są na całej powierzchni, konieczne okazuje się gruntowne odnowienie ogrodzenia polegające na oczyszczeniu elementów, usunięciu rdzy i pomalowaniu go odpowiednim środkami. Ponadto, ogrodzenie metalowe należy również zabezpieczyć specjalnymi impregnatami, które dodatkowo ochronią jego elementy przed wilgocią.

Ogrodzenia łupane

Betonowe ogrodzenia to coraz częściej spotkany widok zdobiący nie tylko nowoczesne, ale i tradycyjne budynki mieszkalne. Zazwyczaj do ich konstrukcji stosowane są specjalne bloczki betonowe, które wyróżniają się minimalistycznym designem w stonowanych odcieniach szarości. Ogrodzenia łupane, podobnie jak panelowe, nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Niemniej jednak dobrym rozwiązaniem jest pokrycie ich specjalnym impregnatem przeznaczonym do betonu, dzięki czemu ogrodzenie stanie się bardziej odporne na wchłanianie wilgoci oraz zabrudzeń, co pozwoli na łatwiejsze utrzymanie płotu w czystości. Jeśli jednak ogrodzenie posiada drewniane elementy, np. w postaci paneli, niezbędne jest odpowiednie zadbanie o tego typu materiał. Mianowicie w zimowym okresie wilgoć osiada znacznie szybciej i wnika w głąb materiału, co może stać się przyczyną nieestetycznych pęknięć. W tym celu wykonuje się impregnowanie powierzchni specjalnymi preparatami, które wytwarzają elastyczną powłokę chroniącą drewno przed negatywnym oddziaływaniem wilgoci.

Jak zadbać o bramę w sezonie zimowym?

Szczególnej uwagi w sezonie zimowym wymagają bramy wjazdowe, zwłaszcza te opierające się na automatycznym systemie działania. Już na etapie zakupu bramy warto wziąć pod uwagę to, w jakim zakresie temperatur może działać dany siłownik, tak, aby mieć pewność, że nie zaskoczy go nawet niska temperatura. Oprócz zlecenia przeglądu automatyki przed pojawieniem się śniegu bardzo ważne jest również zwracanie uwagi na jej działanie w trakcie sezonu zimowego. Przede wszystkim należy dokonywać regularnego odgarniania śniegu, tak, aby nie stanowił on przeszkody dla samej bramy. Jeśli jednak dostrzeżemy nieprawidłowości w zakresie napędu, warto skorzystać z usług specjalisty, który sprawdzi ogólny jej stan, wyreguluje i wyczyści wszelkie komponenty elektryczne, a także dokona okresowej wymiany niezbędnych elementów. Częstą przyczyną usterek okazuje się również oblepienie fotokomórek przez śnieg, który doprowadza do przerwania wiązki podczerwieni i w efekcie powoduje, że brama przestaje działać. W takim przypadku wystarczy je dokładnie oczyścić, aby przywrócić sprawne i prawidłowe funkcjonowanie automatyki.

śr. ocena 0 / głosów 0