Drewniana podłoga – sposób na przytulny balkon

Balkon z podłogą wykonaną z naturalnego drewna zyskuje bardziej przytulny charakter. Drewniana posadzka w połączeniu z żywymi roślinami tworzy naturalną, harmonijną przestrzeń, sprzyjającą wypoczynkowi. Sprawia również, że balkon jeszcze bardziej otwiera się na naturę. Przed ułożeniem drewnianej podłogi warto jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

Posadzka balkonowa musi znieść zmiany warunków atmosferycznych, kontakt z wilgocią, mróz, duże nasłonecznienie itd. Powinna być jednocześnie odporna na działanie grzybów i pleśni. Wbrew obiegowym opiniom – wszystkie te warunki spełnia naturalne drewno, o ile jest odpowiednio ułożone i zabezpieczone. Warto również pamiętać o wyborze trwałego gatunku – najlepsze na balkon będzie twarde, odporne na działanie wody drewno egzotyczne, jak merbau czy badi. Sprawdzi się również solidny rodzimy dąb, trzeba jednak regularnie zabezpieczać go olejem.

Posadzkę na balkonie można ułożyć z drewnianych, kwadratowych płytek przypominających parkietową mozaikę (tzw. podestów) lub desek. Wybór metody jest uzależniony od poziomu podłogi balkonu i wyjścia z mieszkania.

Posadzka balkonowa z drewnianych desek

Posadzka z drewnianych desek  musi znajdować się niżej niż podłoga za drzwiami balkonowymi wewnątrz domu. Można zdecydować się na nią, gdy różnica poziomów wynosi więcej niż 6,5 cm.

Drewniane deski układa się na legarach. W zależności od poziomu posadzki legary należy montować jedynie na papie chroniącej drewno przed wilgocią lub na klinach z drewna czy tworzywa sztucznego. Po ułożeniu legarów można przystąpić do mocowania desek, zachowując przy tym kilkumilimetrowe odstępy. Pozwolą one na odprowadzanie wody i umożliwiają swobodną pracę drewna.

Podłoga ułożona z desek jest niezwykle efektowna – sprawia, że balkon zaczyna przypominać rozległy taras. Niewielka przestrzeń zostaje wizualnie powiększona i uszlachetniona.

Drewniane podesty na balkon

Jeśli różnica poziomów jest mniejsza niż 6,5 cm – jedynym sposobem na posiadanie na balkonie drewnianej podłogi pozostaje ułożenie drewnianych podestów. Wykonana z nich posadzka ma bowiem jedynie około 3 cm grubości.

Podesty składają się z drewnianych klepek, tworzących wzór przypominający mozaikę. Do boku każdego podestu są przymocowane specjalne zaczepy, dzięki którym płyty układa się bez pomocy kleju. Montowanie posadzki z podestów jest więc łatwe i szybkie. Co więcej – drewniane płytki można ułożyć nawet na starych płytkach.

Pamiętaj! Aby na długo zachować urodę drewnianej podłogi na balkonie, w bardzo ciepłe i słoneczne dni zraszaj ją wodą. Unikniesz w ten sposób rozsychania się drewna.

Materiał został przygotowany we współpracy z firmą Dobre Dla Domu.

śr. ocena 5 / głosów 1