Jak dobrać piaskownicę do ogrodu?

Piaskownica to świetna zabawa dla dzieci, większość z nich uwielbia z niej korzystać. Dlatego trudno dziwić się, że większość rodziców chce zrobić taką przyjemność maluchom. Nie zawsze piaskownice dla dziecka pasują do ogródka, ale przy odrobinie inwencji twórczej jeszcze nie wszystko stracone.

Mały ogródek

Największy problem powstaje, gdy jest mało miejsca w ogrodzie. Warto wówczas rozejrzeć się za piaskownicami, które mają niestandardowe kształty, na przykład są w kształcie trójkąta. Dzięki temu piaskownice drewniane mogą być wpasowane na przykład w wolną przestrzeń w rogu podwórka. Jedną ze ścian czworobocznej piaskownicy możemy zastąpić również murkiem wyznaczającym ogrodzenie lub ścianą budynku. Istotne jest by nawet niewielka piaskownica miała wyznaczone miejsce do siedzenia. Pozwoli to uniknąć konieczności siadania lub klęczenia na wilgotnym piasku. Siedziska znajdują się wokół brzegów piaskownicy. Wygodne są również siedziska w umieszczone w rogach czworokątnej piaskownicy – dla odróżnienia często są w żywych kolorach, co dodatkowo zachęca dzieci do zabawy.

Dużo przestrzeni

Jeśli mamy do dyspozycji dużo miejsca to warto zorganizować dzieciom miejsce do zabaw z prawdziwego zdarzenia. Łatwo zmieszczą się tu różne akcesoria. Bardzo przydatne są specjalne wbudowane drewniane ławeczki. Dzieci podczas zabawy odpoczną na nich, dzięki czemu nie będą musiały spędzać zbyt dużo czasu w kucki, co jest pozycją niewygodną i męczącą. Do dużego ogródka sprawdzi się również piaskownica sześciokątna. Nie musi stać blisko budynków. Daje możliwość zaproszenia dla zabawy kilkoro dzieci, z których każde będzie miało własną przestrzeń. Dzięki temu będą mogły bawić się razem w zgodzie. Do dużego ogródka warto zakupić od razu odpowiednie zestawy piaskownic zawierające już ławki, a także plandekę. Jest konieczna by chronić piaskownicę przed zwierzętami i wilgocią.

Podłoże a piaskownica

Piaskownica do ogrodu powinna być ustawiona na odpowiednim podłożu. Jeśli będzie usypana wprost na ziemi z ogródka lub na trawniku, to wkrótce zakwitną w niej chwasty lub przedostaną się niechciani lokatorzy, jak zwierzęta i owady. Niektóre z nich są szkodnikami bardzo trudnymi do usunięcia. Przygotowując podłoże warto zadbać na przykład o to, by w miejscu tym wysypać żwir, tak by woda z piasku mogła odpływać. Rozwiązaniem jest również specjalny materiał przepuszczający powietrze i wilgoć, ale jednocześnie chroniący przed przedostaniem się do piasku korzeni roślin. Dzięki temu wypełnienie pozostaje zawsze czyste i miałkie.