Czerwona nitkowatość traw i różowa plamistość trawników – przyczyny, objawy, zwalczanie, zapobieganie

Codzienna pielęgnacja, podlewanie i nawożenie trawników nie zawsze niestety są w stanie je ustrzec przed chorobami. Istnieje wiele różnych chorób, które mogą zagrażać trawnikom, mogą mieć negatywny wpływ na ich gęstość czy na ich wygląd oraz mogą utrudniać im rośnięcie. Na szczęście z większością chorób traw można sobie skutecznie poradzić, tylko trzeba wiedzieć jak. W artykule opisujemy jedne z częściej występujących chorób: czerwoną nitkowatość traw i różową plamistość trawników. Jakie mogą być przyczyny ich powstawania? Czym się objawiają? W jaki sposób można im zapobiegać i je zwalczać?

Pielęgnacja ogrodu

Przyczyny powstawania czerwonej nitkowatości traw i różowej plamistości trawników

Obie te choroby trawników często występują razem w pakiecie. Powstaniu obu tych chorób sprzyjają chłodna i wilgotna pogoda oraz niewłaściwe nawożenie. Powstanie czerwonej nitkowatości traw i różowej plamistości trawników może być spowodowane np. jednostajnym nawożeniem trawnika, preparatami o tym samym składzie. Najczęściej z azotem. Wpływ na powstanie tych chorób traw mogą mieć też niedobory konkretnych składników odżywczych, np. potasu. Rozwojowi grzybni patogenów sprzyja również długo utrzymująca się na trawie wilgoć. Właśnie ten czynnik sprawia, że obie te choroby częściej występują na trawnikach, które są w miejscach zacienionych.

Jakie mogą być objawy chorób?

Głównym objawem czerwonej nitkowatości traw i różowej plamistości trawników jest utrata przez trawę swojego zielonego koloru i to, że nagle stają się różowate lub czerwone. Na trawie powstają wyraźne przebarwienia o niewyraźnych krawędziach.

Więcej na temat tych chorób traw dowiedzieliśmy się od naszego rozmówcy, doradcy klienta z firmy Green Flor, która jest cenionym  w kraju producentem trawników w rolkach i systemów dachów zielonych. W rozmowie z nami dokładniej opisał te podstawowe objawy oraz wskazał nam także inne zagrożenia ze strony obu tych chorób:

Objawy czerwonej nitkowatości traw i różowej plamistości trawników mogą być różne. Choroby te powodują nie tylko zmianę wyglądu trawnika, który traci swój zdrowy zielony kolor, ale także sprawiają, że trawa zaczyna wolniej rosnąć i zaczyna mieć nieregularną wysokość. W przypadku czerwonej nitkowatości w darni zaczynają się pojawiać plamy o lekko różowym lub czerwonym zabarwieniu, które są najlepiej widoczne rano lub wieczorem, czyli przy większej wilgotności powietrza. Z kolei przy różowej plamistości trawników na trawie zaczynają się pojawiać białoróżowe zabarwienia.

W jaki sposób można zapobiegać i leczyć te choroby?

Żeby zapobiec rozwojowi czerwonej nitkowatości traw i różowej plamistości trawników, konieczne jest przede wszystkim zadbanie o zróżnicowane nawożenie trawnika, czyli zastosowanie preparatów, które zapewnia nie tylko odpowiednią ilość azotu, ale również potasu i fosforu. Niezależnie od tego, czy mamy ułożony trawnik z rolki, czy trawnik, który został zasiany, ważne jest także stosowanie innych zabiegów pielęgnacyjnych, czyi m.in. wykonywana przynajmniej raz w roku wertykulacja trawników oraz usuwanie ściętej trawy. Jeżeli mamy taką możliwość, warto jest również ograniczyć zacienienie trawnika i zapewnić nad nim swobodny przepływ powietrza.

Z kolei w leczeniu obu tych chorób istotne jest szybkie działanie po zauważeniu na trawniku ich pierwszych objawów. Na początku powinno się podlać trawnik roztworem, zawierającym karbendazyn, dchlorofen i triforynę. Oprócz tego warto jest również jak najszybciej spulchnić i napowietrzyć glebę. Żeby zapobiec nawrotom chorób, należy stosować nawożenie z umiarkowaną ilością azotu. Większą ilość tego pierwiastka powinniśmy dostarczać jedynie w okresie wiosennym.

śr. ocena 0 / głosów 0