Charakterystyka i zastosowanie trawnika dywanowego

Trawnik z rolki to najszybszy sposób, aby w ogrodzie rozpostarł się zielony dywan. Wyjątkowy efekt estetyczny osiągniemy, kiedy wybierzemy trawnik dywanowy, który charakteryzuje się żywo zielonym kolorem przez cały rok. Do tego jest niezwykle odporny na deptanie, dlatego niestraszne mu bawiące się w ogrodzie dzieci lub zwierzęta. Przyjrzyjmy się bliżej charakterystyce i zastosowaniu trawnika dywanowego.

Trawnik dywanowy

Wyjątkowa mieszanka traw

Jak powstają trawniki z rolki? W pierwszym etapie ich produkcja przypomina zakładanie tradycyjnego trawnika. Konieczne jest przygotowanie gleby: pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń w postaci kamieni, korzeni roślin i chwastów. Na przygotowaną ziemię wysiewa się nasiona traw, regularnie podlewa, nawozi oraz przycina. Kiedy trawa uzyska odpowiednią zwartość i gęstość źdźbeł, a system korzeniowy odpowiednio się rozwinie, trawę wraz z warstwą podłoża odcina się za pomocą specjalnych kombajnów. Tak przygotowane rolki zwija się, a następnie rozkłada w nowym miejscu – dzięki czemu od razu można cieszyć się zielonym trawnikiem, bez konieczności długotrwałego czekania.

W taki sam sposób powstają trawniki dywanowe. Wyróżnia je specjalna mieszanka traw, która wykorzystywana jest do wysiewu. W jej skład wchodzą kostrzewa czerwona, kostrzewa gazonowa, kostrzewa rozłogowa, kostrzewa nitkowata i kostrzewa szczeciniasta. Dodatkowo w skład mieszanki wchodzą wiechlina łąkowa, mietlica pospolita lub mietlica psia. Dzięki temu trawnik dywanowy charakteryzuje się wyjątkowym wyglądem, wysoką odpornością na czynniki niekorzystne, szkodniki oraz deptanie.

Pielęgnacja trawnika dywanowego

Ze względu na zastosowanie wyjątkowej mieszanki traw, trawnik dywanowy prezentuje się niezwykle estetycznie. Przypomina jednolity, zielony dywan – i stąd jego nazwa. Utrzymuje żywo zielony kolor przez cały rok i choć jest niezwykle odporny, należy o niego odpowiednio zadbać. Podstawą jest oczywiście nawadnianie. Zwłaszcza że trawniki dywanowe szczególnie lubią ogrody słoneczne i skierowane na południe. Aby trawnik prezentował się nienagannie, konieczne jest regularne koszenie, przynajmniej raz w tygodniu, na wysokość 3-4 centymetrów. W przypadku zwiększonej wilgotności i słonecznej pogody koszenie może być wymagane częściej – nawet co 3-5 dni. Ze względy na zastosowane gatunki traw trawnik dywanowy rośnie bardzo szybko.

Po trawniku dywanowym można chodzić od razu po położeniu, jednak lepiej wstrzymać się przez kilka dni, do czasu, aż dobrze się ukorzeni. Przez pierwszy tydzień po położeniu trawnika z rolki należy go intensywnie podlewać. Między trzecim a czwartym tygodniem można rozpocząć nawożenie. Jeśli trawnik został położony wiosną lub latem, idealny będzie nawóz z dużą zawartością azotu. Natomiast jesienią stosuje się nawozy ubogie w azot. Dzięki temu trawnik dywanowy będzie prezentował się nienagannie przez cały rok – dodaje specjalista z firmy Trawa z Rolki.

Trawnik idealny do słonecznych ogrodów, a także… na dachy budynków

Jak już wspomnieliśmy, trawy dywanowe doskonale nadają się do słonecznych ogrodów. Należy jednak zadbać o regularne podlewanie, a także podłoże. W przypadku gleby piaszczystej przed położeniem trawnika należy wymieszać wierzchnią warstwę ziemi z torfem, natomiast gleby gliniaste dobrze jest rozluźnić torfem z dodatkiem piasku. Choć trawnik dywanowy będzie rósł nawet na słabej jakościowo glebie, na wcześniej przygotowanej zdecydowanie szybciej się przyjmie i będzie lepiej się prezentował.

Nietypowym miejscem, w którym można położyć trawnik z rolki, są… dachy budynków. Trawę układa się wówczas na specjalnej warstwie izolacyjnej oraz substracie wegetacyjnym, dzięki którym trawnik może się ukorzenić oraz rosnąć. To rozwiązanie ma wiele zalet: otoczenie zostaje urozmaicone, zielony dach jest wysoce estetyczny, podnosi się wartość rynkowa budynku. Do tego trawnik na dachu obniża temperaturę we wnętrzu, redukuje hałasy oraz pomaga utrzymać czyste powietrze, wchłaniając szkodliwe dla człowieka pyły i gazy. Zielony dywan na dachu pozwala również na ochronę poszycia dachowego przed czynnikami atmosferycznymi, a tym samym wydłużenie jego żywotności.

śr. ocena 0 / głosów 0