Charakterystyka absorbentów wody

Absorbenty wody to mineralne dodatki do ziemi ogrodowej, które zbierają wilgoć z opadów, rosy czy podlewania i oddają je roślinie w czasie suszy czy niewielkiej ilości odpadów. Niekiedy nazywa się je również hydrożelami. Posiadają one strukturę sieci nierozpuszczalnych polimerów o właściwościach hydrofilnych. Mają formę kryształków, ale po absorpcji zmieniają konsystencję na żel.

nawadnianie-ogrodu

Najlepsze rozwiązanie, gdy nie możemy regularnie podlewać

Podlewanie roślin zawsze wymaga regularności. Często jednak, z różnych względów, nie jest to możliwe. Niekiedy trzeba wyjechać na jakiś czas i nie można odpowiednio zająć się roślinami.  Jakie jest rozwiązanie w tej sytuacji? Okazuje się, że z pomocą przychodzą m.in. absorbenty wody, które znaleźć można m.in. w ofercie Sklepu Kwiecistego. Są to mineralne dodatki do ziemi ogrodowej. Zbierają one wilgoć z rosy czy opadów i oddają je roślinie w okresie suszy czy nieodpowiedniej ilości opadów. Na pierwszy rzut oka wyglądają one jak kryształy, ale po absorpcji wody przyjmują formę żelu. Dzięki temu możemy mieć pewność, że zmagazynowana w nich woda nie wyparuje ani się nie rozejdzie w gruncie.

Jak działają absorbenty wody

Woda jest w tym przypadku oddawana roślinom wokół systemu korzeniowego, wokół których absorbent został dodany. Produkty tego rodzaju sprawdzają się doskonale przez wiele lat. W tym czasie magazynują wodę i oddają je roślinom w czasie suszy. Najlepiej stosować je na glebach lekkich i nadmiernie przepuszczających wodę. Poprawia to w znacznym stopniu jej strukturę i zapobiega uciekaniu wilgoci w niższe warstwy gruntu. Tym samym umożliwia oszczędzanie wody potrzebnej do podlewania roślinności. Z tego powodu absorbenty wody coraz częściej stosuje się wszędzie tam, gdzie jedynym źródłem wody są opady atmosferyczne. Tak jest w miejskich parkach czy skarpach i nasypach, a więc gruntach, na których wilgoć z uwagi na specyficzne ukształtowanie terenu słabo się utrzymuje.

Czy tylko do wewnątrz?

Jednak równie dobrze absorbenty wody stosować można na przydomowych trawnikach, sadach czy kwiatach doniczkowych. Wystarczy dodać je do gruntu w czasie sadzenia rośliny i dokładnie wymieszać z glebą. Na ogół hydrożele stosuje się na głębokości około 20 cm. Nie sprawdzają się położone tylko powierzchniowo. Absorbent wody musi się bowiem znaleźć na głębokości, która pozwala na wchłanianie wilgoci przez korzenie. Jeden gram produktu zatrzymuje nawet 250 g wody. Na 10 litrów gleby trzeba więc zastosować na ogół od 10 do 25 gramów omawianego granulatu.

śr. ocena 5 / głosów 5