Cechy dobrych palet produkcyjnych 

Palety produkcyjne są niezastąpione w procesie przygotowywania sadzonek różnych gatunków roślin – kwiatów, ziół, roślin ozdobnych, sadzonek drzew i krzewów oraz wielu innych. Dzięki nim siewki mają zapewnione optymalne warunki do wzrostu, a przesadzanie ich do gruntu jest szybsze i łatwiejsze. Na co jednak zwracać uwagę, by wybrać palety wysokiej jakości? Podpowiadamy!

Paleta wysiewna

Dlaczego warto korzystać z palet produkcyjnych? 

Wielodoniczki to bardzo praktyczne rozwiązanie cenione przez ogrodników. Sprawiają, że siewki rozwijają się szybko, korzenie poszczególnych roślin nie plączą się ze sobą, a podlewanie i nawożenie jest łatwiejsze, dzięki czemu sadzonki są lepiej rozwinięte i dobrze się przyjmują. Zastosowanie palet skutkuje obniżeniem kosztów, mniejszym zużyciem podłoża i znacznie niższym nakładem pracy, przy jednoczesnym maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni.

Wytrzymałe tworzywo 

Tworzywo, z jakiego wytwarza się palety produkcyjne, jest bardzo istotne. W sprzedaży dostępne są palety wykonane z tworzyw sztucznych – folii polistyrenowej, polipropylenowej lub PET – oraz naturalnych, czyli tektury, a nawet kompostu. Te ostatnie są jednorazowe i ze względu na to mało popularne. Wielodoniczki z wytrzymałego materiału o wysokiej sztywności, jakie znajdziemy między innymi w ofercie polskiego producenta opakowań z tworzyw sztucznych Anma, są wyjątkowo odporne na uszkodzenia, kontakt z nawozami, środkami chemicznymi i kwaśnym podłożem. Można je bez problemu wyczyścić, posłużą więc przez wiele sezonów, pozwalając na efektywne wyhodowanie wielu sadzonek.

Odpowiedni kształt i rozmiar palet 

By multiplaty, jak nazywa się też palety produkcyjne, dobrze pełniły swoją rolę, powinny być dobrane do potrzeb uprawianych roślin. Wymiary poszczególnych doniczek wchodzących w skład palety są różne – ich średnica waha się od kilku do kilkunastu centymetrów, a głębokość zawiera w przedziale kilkudziesięciu milimetrów. Komory mogą być okrągłe, kwadratowe, a także przybierać kształt stożka, zwężając się na dole. Doniczka o odpowiednich wymiarach pozwala na swobodny wzrost korzeni, które tworzą zwartą bryłę. Dzięki temu młoda roślina ma znacznie większe szanse na przyjęcie się po przesadzeniu w miejsce docelowe.

Wybierając palety produkcyjne, warto zwrócić uwagę również na przetłoczenia, które z jednej strony ułatwiają odprowadzanie nadmiaru wody, a z drugiej – sprawiają, że pielęgnacja sadzonek nie nastręcza trudności. Liczbę komór, co oczywiste, trzeba uzależnić od planowanej wielkości uprawy oraz ilości wolnego miejsca. 

śr. ocena 0 / głosów 0