Baseny ogrodowe – dostępne opcje

Promienie słoneczne dające poczucie kojącego ciepła i przyjemny chłód wody. Do tego otoczenie własnego ogrodu i przepis na udany wypoczynek gotowy. Aby jednak nie pozostał jedynie w sferze marzeń, warto sprawić, by stał się rzeczywistością. By mogło to nastąpić, trzeba się zdecydować na inwestycję, jaką jest własny basen. Jakie są opcje basenów ogrodowych?

Basen w ogrodzie

Jeszcze jakiś czas temu jedyną możliwością była budowa basenu murowanego, co sprawiało, że na inwestycję tę mogli pozwolić sobie nieliczni. W tej chwili jednak istnieje znacznie więcej opcji, dzięki czemu baseny zdobią coraz więcej ogrodów. Od rozwiązań klasycznych, poprzez baseny stelażowe czy rozporowe, aż po niecki ze stali czy poliestru. Tak duży wybór sprawia, że każdy może znaleźć produkt dostosowany do swoich potrzeb oraz możliwości finansowych.

Basen murowany

Budowa basenu murowanego wymaga dużych nakładów finansowych, a do tego jest czasochłonna. Bloczki betonowe lub żelbetowe, z jakich najczęściej tworzona jest konstrukcja muszą być ze sobą ściśle połączone, bowiem wszelkie niedoskonałości wpłyną na późniejsze problemy z funkcjonowaniem basenu i będą wymagały kosztownych napraw, ingerujących dodatkowo w zagospodarowaną powierzchnię wokół basenu. Podobnie jest z samą niecką, która musi być precyzyjnie wyłożona specjalną mozaiką bądź też płytkami. Wszystko to sprawia, że budowa powinna być prowadzona przez wyspecjalizowaną ekipę, a oczekujący na pierwszą kąpiel muszą uzbroić się w cierpliwość. Do tego ważne jest, aby posiadali zasobny portfel, ponieważ basen murowany jest bardzo kosztowną inwestycją.

Basen stelażowy lub rozporowy

Baseny tego typu to z kolei najtańsza możliwość. Ich niecka wykonana jest najczęściej z tworzywa PCV. Basen rozporowy charakteryzuje się najprostszą metodą rozkładania. Wystarczy jedynie napompować kołnierz i napełnić go wodą, by pod jej ciężarem konstrukcja stała się stabilna. Niestety jest to produkt dość nietrwały, bowiem łatwo o przebicie kołnierza. Solidniejszym rozwiązaniem jest wybór basenu stelażowego, w którym niecka osadzona jest na metalowym stelażu. Dzięki temu produkt jest mniej podatny na uszkodzenia. Mimo to trzeba mieć świadomość, że tworzywo sztuczne w obu basenach może nie przetrwać spotkania ze zwierzęcymi pazurkami. Posiadacze psów i kotów muszą więc być świadomi, że należy chronić przed nimi basen. Minusem tego typu rozwiązania jest też jego sezonowość. Baseny te muszą być składane na zimę, ponieważ mogłyby nie przetrwać minusowych temperatur. Wymaga to nie tylko dodatkowej pracy, ale też znalezienia miejsca na ich przechowywanie. 

Basen kanadyjski

Konstrukcja basenu kanadyjskiego wykonana jest najczęściej z grubych, ocynkowanych, metalowych płyt pokrytych następnie specjalną folią, odporną na działanie promieni słonecznych, a także chemii basenowej. Dzięki takiej budowie basen jest wytrzymały, a także stosunkowo tani. Charakteryzuje go łatwość montażu, jak również możliwość przeniesienia w inne miejsce w przypadku zmiany aranżacji ogrodu. Jest to również znacznie trwalsze rozwiązanie niż w przypadku basenów stelażowych czy rozporowych. Jedynym minusem może być trwałość folii, która po kilku latach użytkowania może wymagać wymiany.

Basen poliestrowy

W ostatnich latach coraz większą popularność zyskują baseny poliestrowe. Poliester to materiał, który łączy w sobie właściwości wytrzymałościowe z doskonałą łatwością obróbki. Najczęściej wzmacniany jest utwardzanym termicznie włóknem szklanym. Dzięki temu cechuje go wspomniana już wytrzymałość i elastyczność.

Jak twierdzi pracownik firmy Pool Design Company, basen tego typu dostarczany jest w jednym elemencie, dzięki czemu nie grozi mu rozszczelnienie. Taka konstrukcja wpływa również na szybki i łatwy montaż. Dość duża odporność na działanie temperatur sprawia, że sprawdza się w naszym klimacie jako basen całoroczny. Przystępne ceny, a także imponujący efekt wizualny to niebywałe zalety tego typu basenu.

Basen poliestrowy będzie to rozwiązanie pośrednie cenowo pomiędzy basenem murowanym, a stelażowym, jednak ze względu na trwałość z pewnością warto wziąć go pod uwagę, planując aranżację swojego ogrodowego zakątka do kąpieli.

Wybór basenów, na jaki można się zdecydować jest ogromny. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zapoznać się z plusami i minusami każdego z nich, a także określić swoje potrzeby i możliwości finansowe.

śr. ocena 0 / głosów 0