Na co zwracać uwagę urządzając łazienkę?

Bez względu na to, czy urządzasz zupełnie nową łazienkę, czy też poddajesz generalnemu remontowi istniejące już pomieszczenie, dokładnie zastanów się nad nowoczesnymi rozwiązaniami, które mogą pomóc w uzyskaniu najwyższej funkcjonalności i estetyki tego wnętrza. Współczesna branża architektoniczna daje wiele możliwości uzyskania nietuzinkowego i komfortowego efektu końcowego aranżacji łazienki.

Urządzając łazienki często kierujemy się przyzwyczajeniami i sięgamy po standardowe rozwiązania zakładając, że tradycyjne metody zagospodarowania przestrzeni są najlepszym sposobem osiągnięcia satysfakcjonujących rezultatów – mówi ekspert z firmy Imex Top 32.

Tymczasem na rynku dostępnych jest wiele nowych rozwiązań, które znacznie poprawią funkcjonalność wnętrza i umilą codzienne korzystanie z tego pomieszczenia.

Armatura łazienkowa

Łazienka jest typowym pomieszczeniem użytkowym, przeznaczonym konkretnie do pielęgnacji higieny ciała. Dlatego w każdej łazience musi znaleźć się umywalka, sedes i – w zależności od wielkości pomieszczenia oraz upodobań użytkowników – wanna lub prysznic. Bardzo dobrym pomysłem jest sięgnięcie również po bidet.

Chociaż jak dotąd bidety są rzadko spotykane w polskich mieszkaniach, komfort jaki oferują, przekonuje do uwzględnienia ich w projekcie łazienki coraz większą grupę użytkowników. Pewnym ograniczeniem może wydawać się ograniczona powierzchnia pomieszczenia, jednak jest to problem pozorny. Obecnie producenci armatury łazienkowej proponują klientom praktyczne rozwiązania w postaci desek myjących, które nakłada się na sedes, dzięki czemu nie potrzebujemy miejsca na dodatkowe urządzenie.

Meble do łazienki

Bardzo ważne jest, by wyposażenie łazienki stanowiło spójną całość. Właściwe dopasowanie mebli do armatury łazienkowej gwarantuje nie tylko atrakcyjny efekt wizualny, ale także wygodne korzystanie ze wszystkich znajdujących się tu sprzętów.

Dobrym pomysłem jest sięgnięcie po gotowy zestaw łazienkowy od jednego producenta lub sięgnięcie po pomoc profesjonalnego architekta, który skomponuje idealne wyposażenie z całej dostępnej oferty rynkowej, tworząc wystrój najlepiej spełniający twoje indywidualne wymagania.

Ściany i podłogi w łazience

Łazienka jest pomieszczeniem bardzo wilgotnym, toteż urządzając ją musimy pamiętać nie tylko o dobrej wentylacji, ale też odpowiednim wykończeniu ścian i posadzek. Najlepszym pomysłem jest wykorzystanie płytek ceramicznych.

Bogata różnorodność dostępnej ceramiki łazienkowej pozwoli ci wybrać oryginalne płytki, dzięki którym wyczarujesz w swoim domu zupełnie nietuzinkowe wnętrze. Nie ograniczaj się do standardowych beży i bieli, zastanów się nad możliwością wykorzystania mozaiki czy płytek drewnopodobnych.

Oświetlenie i ogrzewanie

Komfort korzystania z łazienki w dużej mierze uzależniony jest od jej dobrego oświetlenia oraz ogrzewania. Upewnij się, że w łazience znajdują się przynajmniej 2 źródła światła: górne i przy lustrze. Komfort termiczny zapewni zastosowanie oprócz zwykłych kaloryferów również ogrzewania podłogowego i specjalnych grzejników łazienkowych, na których szybko wysuszysz ręczniki.