Zabudowa do łazienki, czyli estetyka i ergonomia w jednym

Sposób urządzenia jakiegokolwiek wnętrza ma być nie tylko efektem upodobań estetycznych użytkownika, ale również odpowiedzią na jego potrzeby zarówno fizjologiczne, jak i psychiczne. Aby prawidłowo na nie odpowiedzieć, trzeba pamiętać o kilku aspektach z tym związanych. W przypadku łazienki oprócz estetyki nie mniej ważna jest również ergonomia. Pomieszczenia te zazwyczaj są niewielkie, dlatego warto je praktycznie zabudować.

Zabudowa łazienki

O czym pamiętać przy planowaniu wystroju łazienki?

Urządzając łazienkę i planując jej wyposażenie, warto postawić sobie kilka kluczowych pytań. Przede wszystkim istotne jest, ile osób będzie z niej korzystało. Liczba i wiek użytkowników jest niezwykle istotna. Pewne rozwiązania w przypadku singla nie muszą się sprawdzać przy licznej rodzinie. Inaczej urządzi się łazienkę w przypadku, gdy użytkować ją będą osoby starsze, a nieco odmiennie, gdy w rodzinie są małe dzieci.

W przypadku licznej rodziny dobrym wyjściem jest urządzenie oddzielnej ubikacji oraz zwiększenie liczby przydatnych i funkcjonalnych szafek, oraz łazienkowych półek. Płeć domowników również ma znaczenie. Od zawsze wiadomo, że panie potrzebują nieco więcej miejsca na swoje kosmetyki. Dlatego dobrym pomysłem przy urządzaniu wnętrza łazienki jest skorzystanie z oferty takich firm, jak BUMEB, gdzie można zakupić meble do zabudowy łazienki i kuchni. Niejednokrotnie można też otrzymać pomoc w razie trudności z praktycznym rozplanowaniem sprzętów w tego typu zwykle niewielkich pomieszczeniach.

Czym jest ergonomia w łazience?

Łazienka jest używana kilkanaście razy dziennie. Z taką częstotliwością również odkręca się wodę. Dlatego baterie łazienkowe nie mogą być ani zbyt nisko, ani też za wysoko. Nie można podczas mycia obijać łokci o ścianę. Rozstawienie mebli łazienkowych, umywalek i luster powinno być tak przemyślane, aby przy poszczególnych czynnościach nie pokonywać niepotrzebnych dystansów.

Sporą w tym rolę mają właściwe meble do zabudowy łazienki, które czasem nawet robione są na wymiar. W takich wypadkach zazwyczaj wykorzystana jest każda wolna przestrzeń, zarówno w poziomie, jak i w pionie.

Wysoka funkcjonalność wcale nie wyklucza estetyki. Na rynku dostępne są najróżniejsze elementy wyposażenia łazienek, które są tak zaprojektowane, aby łączyły obie te zalety. Ta zasada może się sprawdzać w przypadku aranżacji w różnych stylach. Najłatwiej stworzyć nowoczesne, funkcjonalne wnętrze, ale nie znaczy to, że nie jest to możliwe w przypadku innego charakteru wystroju.

śr. ocena 0 / głosów 0