Wielkość przydomowej oczyszczalni. Jak ją dobrać?

Gdy budujemy dom, nie zawsze mamy możliwość podłączenia do bezobsługowej kanalizacji miejskiej. Czasem również byłoby to wyjątkowo kosztowne i szukamy alternatywnego rozwiązania. Do wyboru mamy wówczas zbiorniki bezodpływowe lub przydomowe oczyszczalnie. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej, czym charakteryzują się przydomowe oczyszczalnie biologiczne oraz biologiczno-chemiczne. Podpowiemy, w jaki sposób najlepiej podejść do tematu.

oczyszczalnia

Przydomowa oczyszczalnia biologiczna i biologiczno-chemiczne

Zacznijmy od tego, że naszym zdaniem najkorzystniejszym dziś rozwiązaniem są przydomowe oczyszczalnie biologiczne lub nowoczesne oczyszczalnie biologiczno-chemiczne. Oczyszczalnia biologiczna to zbiornik składający się z pięciu komór. Pierwsza z nich to podzielona na dwie części komora denitryfikacji, do której bezpośrednio wpadają ścieki. W tej części zachodzi proces oddzielania tłuszczu oraz części stałych. Zachodzi tu beztlenowy proces oczyszczania, a produkty rozkładu osiadają na dnie. Wstępnie oczyszczony ściek trafia do komory nitryfikacyjnej, w której zachodzi proces oczyszczania tlenowego. W tej komorze znajduje się mechanicznie napowietrzane złoże biologiczne w postaci szczepu bakterii tlenowych. Tu namnaża się także osad czynny, który wspomaga proces oczyszczania. Kolejna komora to komora osadu wtórnego. Pozostałości osadu za pomocą pompy kierowane są z niej ponownie do pierwszej komory, gdzie opadają na dno. Woda pozostała po procesie oczyszczania trafia do ostatniej komory, z której wyprowadzana jest metodą przelewową.

Dobór odpowiedniej oczyszczalni

Najlepszym rozwiązaniem (alternatywą do bezodpływowego zbiornika i drenażowej oczyszczalni, na którą trudno jest uzyskać pozwolenie) jest oczyszczalnia biologiczna, którą omówiliśmy lub nowoczesna oczyszczalnia biologiczno-chemiczna. Jak mówi nam przedstawiciel firmy EKO-BIO Oczyszczalnie z okolic Łodzi, to opcje podobne, przy czym do drugiego typu oczyszczalni dodawany jest cyklicznie środek chemiczny obniżający fosfor w ściekach. Oczyszczalnie EKO-BIOCH naszych fachowców mogą być dzięki temu instalowane nawet w aglomeracjach powyżej 100 000 RLM. Oczyszczalnia biologiczna EKO-BIO może zostać w przyszłości przekonstruowana w oczyszczalnię biologiczno-chemiczną EKO-BIOCH.  Oznacza to, że przy wybierając wielkość modelu oczyszczalni, kierujemy się po prostu liczbą osób, które będą z niej na co dzień korzystać. I tak na przykład w przypadku maksimum 5 użytkowników polecana jest oczyszczalnia EKO-BIO 2500 (pojemność robocza całego zbiornika 2,5 m3), a w przypadku maksimum 10 użytkowników polecana jest oczyszczalnia  EKO-BIO 4000 (pojemność robocza całego zbiornika 4,0 m3). Z kompletnymi danymi podstawowymi jak, dobowa przepustowość, objętość komory denitryfikacji i nitryfikacji itd. możemy dokładnie zapoznać się w dokumentach techniczno-ruchowej.

śr. ocena 3 / głosów 3