Wanna, kabina prysznicowa, a może kabino – wanna? — Organizujemy łazienkę

Po remoncie podłóg i ścian w łazience przychodzi czas na aranżację wnętrza. Ten etap może wiązać się z licznymi zmianami pomysłów. Mianowicie chodzi o wybór pomiędzy wanną, kabiną prysznicową i kabino – wanną. O tym, które rozwiązanie będzie najlepsze w głównej mierze decydują wymiary powierzchni. Ale czy tylko? Podpowiadamy, do jakich wnętrz pasują poszczególne urządzenia sanitarne.

Wanna z prysznicem

Czy układ pomieszczenia ma znaczenie?

Dzięki kształtom i możliwościom projektowym kabiny prysznicowe mogą stać właściwie wszędzie. Najczęściej umieszcza się je w wydzielonych wnękach w łazience. Nie ma zatem znaczenia, czy powierzchnia jest mała czy duża — kabiny można zaprojektować tak, aby pasowały do każdego metrażu. Ich zaletą jest oszczędność miejsca, ponieważ idealnie dostosowują się do kształtów i wymiarów łazienki. Wybierać można spośród kabin narożnych, pięciokątnych, półokrągłych, a także w postaci samodzielnej ścianki.

Aby pozwolić sobie na wannę potrzeba nieco większej łazienki, choć nie jest to zawsze wymogiem. Chodzi przede wszystkim o swobodę poruszania się i funkcjonalność. Dla porównania — kabiny prysznicowe zajmują przede wszystkim przestrzeń do sufitu, natomiast w przypadku wanien dotyczy to obszaru podłogi. Warto wziąć to pod uwagę przy tworzeniu planu.

Jak mówi pracownik sklepu internetowego Projekt Łazienka, oferującego niezbędne meble i akcesoria do łazienki: Popularnym rozwiązaniem są tak zwane prysznice walk – in. To odmiana standardowych kabin prysznicowych bez brodzika, gdzie podłoże prysznica znajduje się na tej samej wysokości, co podłoga łazienki. Klienci chwalą sobie kabiny w postaci samodzielnej ścianki, ponieważ optycznie zachowują dostępną przestrzeń lub nawet ją powiększają.

Wanna czy kabina prysznicowa – co wybrać?

Przeznaczeniem kabiny jest wzięcie szybkiego prysznica. Dlatego natrysk sprawdzi się szczególnie u tych osób, które prowadzą intensywny tryb życia. Będzie również idealny dla osób, które mają problem z samodzielnym przemieszczaniem się. Pod prysznicem można wygodnie umyć ciało i włosy, a także zaoszczędzić wodę. Ponadto nie ma ryzyka zalania pomieszczenia – kabiny mają drzwiczki przesuwne lub otwierane, które całkowicie zapobiegają wydostawaniu się wody.

Wanna to opcja dla osób, które potrzebują relaksu po ciężkim dniu w pracy. Taka przyjemność to nie tylko sama woda, ale również pięknie pachnące olejki, kule do kąpieli i płyny do mycia. W wannie można przesiadywać długie minuty razem z książką lub ulubioną muzyką, a także w towarzystwie świec. Ciepła woda zwiększa również senność, dlatego taka kąpiel jest wskazana tuż przed zaśnięciem.

Kabino – wanna – rozwiązanie dwa w jednym

Dzięki różnym rozwiązaniom aranżacyjnym nie trzeba ubolewać nad tak wielkim dylematem, jakim jest wybór pomiędzy kabiną prysznicową a wanną. Połączenie kabiny i wanny to doskonała decyzja dla osób, które lubią różnorodność. Kabino – wanna spełnia oczekiwania wszystkich domowników, które mają różne potrzeby. Ponadto będzie bezpieczna dla małych dzieci, które jak dorosną – mogą korzystać z niej, jak z kabiny prysznicowej.

śr. ocena 0 / głosów 0