Technologia oświetlenia LED w łazience – warto czy nie?

Profity, jakie dzisiejszy człowiek może uzyskać zmieniając oświetlenie w swoim domu na te wykonane w technologii LED, są ogromne. Chodzi tu oczywiście o nawet 6-krotnie mniejsze zużycie prądu, oszczędności w domowym budżecie, pozytywny wpływ na środowisko oraz nieporównywalnie większą żywotność żarówek i diod. Nie ma takiego pomieszczenia, w którym by się one nie sprawdziły, warto jednak zapoznać się z niuansami, które ich dotyczą, by podjęty wybór był jak najbardziej świadomy i praktyczny – nie mówiąc już o bezpieczeństwie.

łazienka

Niewątpliwie jednym z większych wyzwań dla oświetlenia LED jest łazienka, w której staje się ono jednym z bardziej istotnych i praktycznych elementów. Innowacja ta daje naprawdę szeroki możliwości, sprawdźmy więc, jak je właściwie wykorzystać według swoich indywidualnych potrzeb.

Najpopularniejsze rozwiązania

Wszystko zależy od tego, jak bardzo nasze wnętrza podążają za współczesna modą i rozwiązaniami – oraz oczywiście od wielkości łazienki. W wielu domach jest to najmniejsze z pomieszczeń, które ma za zadanie służyć przede wszystkim walorami użytkowymi. Poranny makijaż, szybki prysznic, golenie twarzy, umycie rąk przed posiłkiem oraz skorzystanie z toalety. Współcześnie jednak wiele projektów stawia już nie tylko na funkcjonalność, ale i na uczynienie z łazienki kolejnego pomieszczenia umożliwiającego relaks. Zmiany w aranżacji wiążą się również z tym, czy jest to nasza prywatna łazienka przy sypialni, łazienka dla gości, czy taka, którą dzielimy ze swoimi dziećmi. Uniwersalnie rzecz ujmując proponuje się jednak w każdej z nich wygospodarowanie 3 stref oświetlenia: podstawowego (rozproszone i naturalne światło oświetlające całe pomieszczenie), dekoracyjnego (szczególnie ważne dla łazienek ze strefą relaksu, aby podkreślić elementy wyposażenia), lustra (dobrze oświetlające twarz, zachowujące naturalną barwę skóry, nieoślepiające).

Jaka żarówka LED w łazience?

Cały czas, i to niezmiennie od momentu wprowadzenia żarówki do powszechnego użytku, jednym z głównych parametrów istotnych dla satysfakcjonującego użytkowania, jest wartość strumienia świetlnego. Wyrażona w lumenach i wspierana przez technologię LED potrafi dać naprawdę przyjemny efekt – wartość Wat schodzi tu na dalszy plan, gdyż w tym przypadku przestała być wyróżnikiem odpowiedniej ilości światła. Lumeny mówią użytkownikowi jak dużo światła uzyska, jednak rzadko kto operuje nimi podczas zakupu. Aby zatem ułatwić nabycie odpowiedniego modelu producenci umieszczają na opakowaniach informacje porównującą moc żarówki ze światłem, które oferowały żarowe modele, np. 9W LED = ok. 60W modeli tradycyjnych. Wystarczy więc wybrać podobną wartość, do tej którą była tu ostatnim razem, przed rewolucją oświetleniową mieszkania, i mamy gotową odpowiedź – należy jedynie zwrócić uwagę na atesty danego produktu oraz nie kupować najtańszych modeli.

Odpowiednia barwa światła

Jaka jest odpowiednia barwa światła dla przestrzeni łazienki? Oczywiście taka, która najdokładniej odda naturalne barwy naszej skóry (współczynnik oddawania barw nie niższy niż 80%) podczas przeglądania się w lustrze, czyli naturalna biel. Jeśli dodatkowo planujemy aranżacje tej przestrzeni na miejsce relaksu, to warto zainwestować w żarówki LED mogące zmieniać barwę w obrębie trzech podstawowych odcieni bieli (ciepłej, zimnej i właśnie neutralnej):

  • ciepła biel dodaje przytulności,
  • zimna biel wyostrza szczegóły i ułatwia golenie,
  • neutralna biel jest idealna do nakładania makijażu.

Portal LenaLighting.pl  wsparł nas merytorycznie.