Prysznic czy wanna – co lepiej sprawdzi się w nieustawnej łazience?

Mała lub nieustawna łazienka to problem wielu mieszkańców bloków. Nie dość, że trzeba zmieścić w nich wannę lub prysznic, to jeszcze inne podstawowe przyrządy jak pralka, umywalka czy toaleta. Niestety nie wszystko da się wykonać na wymiar, a wypełnienie całej wolnej powierzchni może okazać się niezbyt dobrym pomysłem. Najlepiej skupić się na ograniczeniu wielkości najpokaźniejszych mebli. Co w takim razie najlepiej wybrać – wannę czy prysznic?

Kabina prysznicowa w łazience

Wanna – kiedy najlepiej z niej korzystać?

Wanna jest kojarzona z miejscem, w którym można się odprężyć. Dzięki niej ciało doznaje nie tylko fizycznego, ale również psychicznego oczyszczenia. Prawda jest taka, że na wannę trzeba mieć jednak miejsce – w końcu musi się w niej zmieścić człowiek w pozycji leżącej. To dobre rozwiązanie dla młodych i dorosłych ludzi, za to o wiele mniej korzystne dla seniorów czy małych dzieci. Starsi mogą mieć problem z przekroczeniem wysokiego progu, a młodsi podczas samodzielnych prób wyjścia czy wejścia do wanny mogą wyrządzić sobie krzywdę.

Jeżeli chodzi o zużycie wody, zdecydowanie wyższe koszta będą szły w związku z używaniem wanny, chyba że korzysta się z niej w taki sposób jak z kabiny prysznicowej. Poza tym może się ona okazać w pewnym sensie pożeraczem cennego czasu. To na pewno miejsce odpowiednie do relaksu, natomiast trzeba zadać sobie pytanie, czy to jedyny sposób, aby się odprężyć.

Kabina prysznicowa – dlaczego warto ją wybrać?

Podstawową zaletą kabin prysznicowych jest to, że zajmują mało miejsca, a więc są niezwykle funkcjonalne. Dodatkowo można je kupić na wymiar, co pozwala na efektywne wykorzystanie przestrzeni łazienkowej – tłumaczy przedstawiciel firmy Świat szkła

. Być może w sferze relaksu przegrywają z wanną, co jednak nie znaczy, że nie mogą pomóc ciału się odprężyć. Nowoczesne kabiny prysznicowe posiadają podobne funkcje jak wanny, to znaczy można w nich puszczać muzykę czy użyć masujących biczów wodnych. To też świetne rozwiązanie dla osób starszych, młodszych jak i niepełnosprawnych. Zazwyczaj korzysta się z niej sprawnie, jak i szybko, bez większych strat czasowych. Problem może co jedynie sprawiać czyszczenie takiej kabiny – na płaskiej powierzchnia brodzika osadza się więcej kamienia. To dlatego łatwiej jest czyścić wanny.

Do standardowych łazienek montuje się zazwyczaj przyścienne kabiny. Można się również zdecydować na prysznice narożnikowe, które świetnie zagospodarują małe pomieszczenia. Do bardzo małych pomieszczeń, które wizualnie chce się powiększyć, stosuje się zwykle prysznice bez brodzika – wtedy trzeba jednak dobrze zamontować odpływ. Najczęściej umieszcza się go bezpośrednio w podłodze lub na ścianie. Sprawdzą się tutaj również rozsuwane drzwi albo zwykła zasłona.

Nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie: wanna czy prysznic? Wszystko zależy tak naprawdę od metrażu łazienki, a także indywidualnych zapotrzebowań. Wanna sprzyja odpoczynkowi i na pewno łatwiej ją czyścić, natomiast prysznic nadaje się do małych pomieszczeń, a poza tym jest niezwykle ekonomicznym i ergonomicznym rozwiązaniem.

śr. ocena 0 / głosów 0