Praktyczne i stylowe oświetlenie nad lustro do łazienki

Aranżacja łazienki bywa pod wieloma względami wyzwaniem, gdyż jest to wyjątkowa przestrzeń w każdym domu lub mieszkaniu. Dotyczy nie tylko wyposażenia oraz zadbania o względy bezpieczeństwa, ale także znalezienia odpowiedniego oświetlenia. Szczególnie ważne jest oczywiście oświetlenie nad lustro łazienkowe. Jak wybrać odpowiednią lampę i czym się kierować podczas poszukiwań? Na co zwracać uwagę w kwestii […]

Aranżacja łazienki bywa pod wieloma względami wyzwaniem, gdyż jest to wyjątkowa przestrzeń w każdym domu lub mieszkaniu. Dotyczy nie tylko wyposażenia oraz zadbania o względy bezpieczeństwa, ale także znalezienia odpowiedniego oświetlenia. Szczególnie ważne jest oczywiście oświetlenie nad lustro łazienkowe.

Jak wybrać odpowiednią lampę i czym się kierować podczas poszukiwań? Na co zwracać uwagę w kwestii doboru źródeł światła? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.

Oświetlenie nad lustrem – do czego służy?

Lampy nad lustrem w łazience to najważniejszy element całego systemu oświetleniowego w tym pomieszczeniu. Dlaczego? Ich zadaniem jest zapewnienie wystarczającej ilości światła do bardzo precyzyjnych czynności, jak wykonywanie makijażu, czesanie się lub golenie. Wymaga to użycia produktów nie tylko o odpowiednim natężeniu światła, ale też gwarantujących równomierne doświetlenie całej strefy przed lustrem.

Nie zapominajmy również o tym, że przestrzeń w pobliżu umywalki i lustra to najczęściej główny punkt całego wnętrza. Lampy w tym miejscu stają się zatem istotnym elementem wyposażenia i dekoracji łazienki, zwłaszcza gdy postawi się na stylowe oprawy Azzardo.

Różne rodzaje lamp nad lustro

Jakie lampy nad lustro warto wybrać? Najczęściej stosuje się do tego celu wygodne kinkiety lub inne niewielkie oprawki ścienne, montowane po obu stronach tafli szklanej, by zapewnić optymalne warunki oświetleniowe, bez cieni lub odbłysków.

Innym wariantem są reflektorki, które pozwalają na zmianę kierunku i kąta świecenia, co przydaje się nie tylko podczas wykonywania rozmaitych czynności higieniczno-pielęgnacyjnych, ale też wtedy, gdy chce się zbudować przytulny nastrój w łazience. Taka lampa łatwo może stać się elementem dekoracyjnym.

Coraz częściej spotyka się oświetlenie LED wmontowane bezpośrednio w taflę lustra. Dzięki temu oszczędza się przestrzeń, równomiernie doświetla strefę, a także uzyskuje się ciekawe efekty wizualne. Więcej informacji na temat oryginalnego urządzenia łazienki oraz zaplanowania systemu oświetleniowego do niej można znaleźć na stronie: budowlanyblog.com.pl.

Najważniejsze cechy oświetlenia lustra w łazience

Lampy do łazienek muszą spełniać znacznie większe wymagania niż oprawy montowane w innych domowych wnętrzach. W końcu nieustannie są narażone na szkodliwe warunki, jak zmiany temperatury, wysoka wilgotność oraz ryzyko zachlapania lampy wodą.

Oznacza to, że do łazienek trzeba wybierać oprawy o wysokim współczynniku ochrony IP, co minimalizuje ryzyko zwarcia w instalacji, zniszczenia lampy oraz groźnego dla ludzi porażenia prądem. Każdy produkt do łazienki musi być wykonany z materiałów odpornych na korozję. Świetnie sprawdzają się rozwiązania aluminiowe, szklane i z tworzyw sztucznych (zwłaszcza trwałego akrylu).

Odrębną kwestią jest dobór źródeł światła. Najlepiej wybierać energooszczędne produkty LED, które zapewniają optymalne doświetlenie przestrzeni. Żarówki powinny emitować światło o natężeniu ok. 500 lumenów, by można było wygodnie wykonywać nawet bardzo precyzyjne zadania. Równie ważnym parametrem jest temperatura barwowa światła. Dobrze sprawdzają się modele jak najbardziej zbliżone do światła naturalnego, co pozwala zachować właściwe oddawanie kolorów.

Praktyczne i efektowne lampy nad lustro łazienkowe

Lampy nad lustro to niezbędny element wyposażenia każdej łazienki. Powinny być równocześnie w pełni funkcjonalne i bezpieczne, a także wpisywać się w całościową aranżację, by stworzyć w łazience przytulne wnętrze, w którym każdy z domowników będzie czuł się naprawdę swobodnie.