Objawy i skutki niedrożnej kanalizacji

Kanalizacja to rozwiązanie znane już od czasów starożytnych i stosowane na coraz większą skalę – dostęp do niej jest powszechny szczególnie w dużych miastach. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem kanalizacja jest rozwiązaniem wyjątkowo skutecznym, a jednocześnie prostym i tanim w eksploatacji. Niestety, również kanalizacja może stracić swoje walory, jeśli powstanie w niej zator.

Niedrożna kanalizacja

Zapchana kanalizacja – co jest przyczyną?

Przyczyn powstawania zatorów w przewodach kanalizacyjnych i utraty- drożności może być wiele. Co bardzo znaczące – w wielu przypadkach odpowiedzialny jest czynnik ludzki, a więc nieprawidłowa eksploatacja kanalizacji.

– Błędem bardzo powszechnym jest używanie kanalizacji do pozbywania się odpadów, które nigdy nie powinny do niej trafić – mówi przedstawiciel firmy Kan-Fix – Wiele osób jest przyzwyczajonych do tego, żeby spuszczać w toalecie resztki jedzenia. To karygodny błąd, choć jego skutki mogą pojawić się dopiero z czasem. Odpady tego typu mogą rozkładać się wewnątrz rur kanalizacyjnych, tworząc osad, którzy przyklei się do ich ścianek i stopniowo będzie zamykać światło przewodu, tym samym utrudniając spływanie kolejnych ścieków. Niekiedy zdarza się, że przyczyną zatorów jest usuwanie przez toaletę odpadów, które w ogóle nie mają szansy spłynąć przewodami kanalizacyjnymi do sieci. Powszechnym błędem tego typu jest na przykład wrzucanie do sedesu ręczników papierowych.

Oczywiście, to że używamy kanalizacji zgodnie z jej przeznaczeniem nie oznacza, że unikniemy zatorów. Mogą one bowiem powstawać z innych przyczyn, np. wytrącania się z wody o dużej zawartości wapnia i magnezu tzw. kamienia kotłowego, który tak jak inne osady zamyka światło przewodu. Kanalizacja która została źle zaprojektowana i wykonana również ma tendencję do utraty drożności.

Czym objawia się niedrożna kanalizacja?

O tym, czy niezbędne jest udrożnienie rur możemy się przekonać bardzo prosto – wystarczy obserwować, w jaki sposób z naszych urządzeń sanitarnych spływa woda czy nieczystości. Jeśli przepływ jest wolny, woda przez długi czas stoi w zlewie czy wannie mimo otwartego odpływu, oznaczać to będzie niedrożność. Niekiedy możemy mieć również do czynienia z nieprzyjemnymi zapachami unoszącymi się z odpływu – są one spowodowane odkładanie się nieczystości wewnątrz przewodów.

Skutki niedrożności

Niedrożna kanalizacja to problem, którego zdecydowanie nie powinno się ignorować. Poza oczywistym dyskomfortem wynikającym z trudności w korzystaniu z toalety czy zlewu kuchennego (stojąca woda, nieprzyjemne zapachy), skutkiem niedrożności może być całkowite zablokowanie odpływu – a to oznacza niemożność odprowadzenia ścieków do sieci i poważne zagrożenie sanitarne. Niekiedy może nawet dochodzić do cofania się ścieków z kanalizacji – spowodowane jest to nadmiernym zgromadzeniem się ich, np. w okresie intensywnych opadów.

śr. ocena 0 / głosów 0