Jak zadbać o optymalne ogrzewanie łazienki?

Łazienka to miejsce, w którym powinna być wyższa niż w innych pomieszczeniach temperatura. Nikt z pewnością nie lubi uczucia, kiedy spod gorącego prysznica wychodzi wprost na zimne kafelki… Jak więc zadbać o optymalne ogrzewanie łazienki? Rozwiązań jest kilka, a to, które zastosujemy zależy między innymi od rodzaju ogrzewania w domu oraz osobistych preferencji.

grzejnik w łazience

Nawet, jeśli jesteśmy zimnolubni temperatura w łazience powinna być około 4 stopnie wyższa niż w pozostałych pomieszczeniach domu. Jak zapewnić optymalne ogrzewanie w tym pomieszczeniu?

Ogrzewanie ścienne. Stylowe grzejniki

Choć grzejniki mogą kojarzyć się jako element, który raczej psuje wystrój wnętrza, nowoczesne rozwiązania są zgoła inne. Okazuje się nawet, że grzejnik naścienny może stanowić element nie tylko praktyczny, ale również estetyczny. Jednak aby spełniał swoje zadanie najważniejsze są optymalne parametry: wielkość, rodzaj wykończenia oraz moc. Im większa łazienka, tym większa moc grzejnika – lub słabsza moc i skorzystanie z dodatkowego źródła ogrzewania.

Również materiał, z którego wykonany jest grzejnik ma znacznie dla oddawania ciepła. Nie każdy wie, że grzejniki chromowane tak często obecnie wybierane, oddają o 20% mniej ciepła niż grzejniki malowane proszkowo, ponieważ powłoka chromowana nie jest najlepszym przewodnikiem ciepła.

Grzejnik dobieramy w zależności od funkcji jaką ma pełnić w naszej łazience. Jeżeli na przykład ma stanowić główne źródło ogrzewania, to szczególną uwagę zwracamy na jego moc. Jeśli jednak mamy ogrzewanie podłogowe i potrzebujemy grzejnika w celu wysuszenia ręczników, moc tutaj może być słabsza i w tym wypadku możemy bardziej skupić się na designie grzejnika. Wybór grzejnika zależy również od możliwości podłączenia lub rodzaju łazienki. Największy problem z podłączeniem grzejnika może być w starych budownictwach, w których jeszcze do niedawna nie było nawet łazienek w mieszkaniach. Niektórzy na własną rękę wydzielają pomieszczenia na łazienki, nie mając możliwości pociągnięcia instalacji grzewczej, więc rozwiązaniem w tym wypadku może być grzejnik elektryczny.

Kolejnym problemem są łazienki bez okna, ze słabą wentylacją, czego efektem są wiecznie wilgotne ręczniki – i tutaj świetnie sprawdzają się grzejniki wodno-elektryczne. Zimą grzejemy wodą z sieci a latem suszymy ręczniki elektrycznie. Moc grzejników zazwyczaj podawana jest przez producentów w formie temperatury zasilania, temperatury powrotu oraz temperatury w pomieszczeniu: 75/65/20°C. Optymalne wartości są zależne również od systemu grzewczego stosowanego do ogrzewania domu lub mieszkania. Często woda z sieci miejskiej ma wysokie ciśnienie (zdarza się, że sięga nawet 10 barów czyli 1MPa – przy założeniu, że prawidłowe ciśnienie nie powinno przekraczać 6 barów czyli 0,6 MPa). Gdybyśmy taką wodę wprowadzili do naszej instalacji grzewczej niewątpliwie woda o takim ciśnieniu rozszczelni nam grzejniki, dlatego na wejściu przy zaworach stosujemy reduktory. Natomiast mieszkając w bloku, pamiętajmy, że najczęściej to spółdzielnia określa jaka powinna być prawidłowa moc grzejnika w naszej łazience.  Jeśli jednak nie czujemy się na siłach, by dobrać najbardziej optymalny rodzaj grzejnika skorzystajmy z porad specjalistów. Szeroki wybór grzejników oraz innych akcesoriów wyposażenia łazienek wraz z profesjonalnym doradztwem oferuje firma Ceramik Łazienki.

Wśród grzejników możemy wyróżnić grzejniki z panelami pionowymi lub poziomymi. Grzejniki poziome potocznie nazywane drabinkowymi doskonale sprawdzą się w małej łazience jako… dodatkowa suszarka lub wieszak na ręczniki. Nie oznacza to wcale, że nie możemy zastosować grzejnika pionowego, ponieważ wiele grzejników pionowych ma możliwość zastosowania specjalnych uchwytów, czy wieszaczków do nich rekomendowanych. Dzięki temu ręczniki zawsze będą suche i nie będzie potrzeby zakupu dodatkowego wyposażenia, które mogłoby zagracić i tak niewielką już przestrzeń. 

Ogrzewanie podłogowe – optymalne ogrzewanie przestrzeni

Ogrzewanie podłogowe zdobywa coraz większą rzeszę zwolenników. Nic dziwnego – stąpanie po ciepłych płytkach jest zdecydowanie przyjemniejsze. Dodatkowo ciepło rozchodzi się równomiernie po całym pomieszczeniu, a dodatkowo ściany są zupełnie wolne. Minusem tego rozwiązania jest konieczność podniesienia poziomu podłogi nawet o 5 centymetrów, co czasem bywa niewykonalne. Rekompensują to jednak jego zalety: możemy zdecydować się na ogrzewanie elektryczne, dzięki czemu ciepło możemy mieć o każdej porze roku i korzystać z ogrzewania tylko wtedy, kiedy istnieje potrzeba skorzystania z kąpieli. Płytki ceramiczne doskonale przewodzą ciepło, a rozwiązanie to można zastosować w każdej łazience, niezależnie od jej wielkości, w żaden sposób nie wpływając na przestrzeń i wystrój wnętrza. Co więcej, ogrzewanie podłogowe można uzupełnić o grzejniki ozdobne, dzięki czemu w łazience będzie wyjątkowo ciepło i elegancko.

W przypadku grzejnika naściennego możemy zdecydować się na grzejnik elektryczny, który wystarczy podłączyć do uziemionego kontaktu. Nie wymaga to remontu całej łazienki, w przeciwieństwie do ogrzewania podłogowego, które możemy położyć zanim zdecydujemy się na położenie podłogi. Jednak pamiętajmy, że musi to być grzejnik właśnie z takim przeznaczeniem. Jeżeli jest to grzejnik ściśle elektryczny to przed zamontowaniem musi on być wypełniony olejem lub wodą z uwzględnieniem poziomu napełnienia. Oczywiście wykonujemy to po uzgodnieniu i według wskazań producenta.

śr. ocena 0 / głosów 0