Jak usunąć z łazienki grzyba?

Pleśń w naszej łazience nie tylko niszczy jej estetyczny wygląd, ale jest też bardzo niebezpieczna dla człowieka. Powstaje ona przez zbyt dużą wilgotność w powietrzu, to znaczy, kiedy osiąga poziom około 80%. Charakterystyczny dla grzybów brzydki zapach, to sygnał dla nas, żeby działać szybko. W celu usunięcia nalotu można oczywiście wymienić zainfekowane fugi i silikony bądź używać silnej chemii. Nie zawsze jednak możemy sobie na to pozwolić lub nie rozwiąże to ostatecznie problemu.

Grzyb w łazience

Czy pleśń w mieszkaniu może być niebezpieczna?

Oczywiście, obecność grzyba w mieszkaniu to ogromne niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia. Nie podjęcie odpowiednio wcześnie procesu odgrzybiania, poskutkuje rozwojem i rozprzestrzenieniem się pleśni.

Rozsiewane przez te organizmy zarodniki zawierają wiele szkodliwych substancji. Oddychanie zainfekowanym powietrzem może prowadzić do poważnych chorób. Przyczyniają się one do powstawania infekcji, alergii, a nawet osłabienia układu immunologicznego. 

Występują również mikrotoksyny, które przyczyniają się do rozwoju nowotworu, wywołują krwotoki i wymioty, mogą uszkodzić wątrobę czy mają działanie neurotoksyczne. Dlatego w walce z grzybem, trzeba działać szybko i zdecydowanie. Najlepiej skorzystać z pomocy fachowców z firmy FHU Tokarski, aby cały zabieg przyniósł trwałe efekty i był całkowicie dla nas bezpieczny. 

Jak zapobiegać powstawaniu grzyba?

Poza usuwaniem pleśni najlepiej skutecznie zapobiegać jej powstaniu. Najczęstsze przyczyny powstawania grzyba w mieszkaniach to między innymi: niewłaściwa wentylacja, wysoka wilgotność powietrza, awaria instalacji wodno-kanalizacyjnej, zbieranie się pary wodnej, przemarzanie ścian czy niedogrzanie pomieszczeń. Zwrócenie uwagi na te aspekty, już może uratować nas od pojawienia się pleśni.

W wielu przypadkach po zalaniu mieszkania pojawia się nalot na ścianach. Każdy, kto przeżył taką sytuację, wie jak trudno doprowadzić mieszkanie do wcześniejszego stanu. Przede wszystkim należy możliwie szybko wyciągnąć wilgoć ze ścian, osuszanie mieszkania po zalaniu jest obowiązkowe. Często przy małych zalaniach, wykorzystuje się specjalną maszynę, wyciągającą wodę nazywaną osuszaczem.

Niestety po dużym zalaniu, trzeba wykorzystać inną metodę adekwatną do stanu zniszczeń. Wyróżniamy sposoby osuszania takie jak adsorpcyjne, kondensacyjne, mikrofalowe, elektrofizyczne czy podczerwieni. Profesjonaliści bez problemu mogą określić, w jaki sposób rozwiązać taki problem i dobierają metodę bądź je mieszają dla uzyskania jak najlepszego i szybkiego efektu.

śr. ocena 0 / głosów 0