Jak działają tabletki do szamba?

Być może nie wszyscy pamiętają, lecz w kreskówce „Między nami jaskiniowcami”, jeden z głównych bohaterów, Fred Flintstone trzymał pod zlewem zwierzę, które zjadało odpadki, jakie rodzina wrzucała do zlewu. Zwierzak był zadowolony ze swojej karmy, a rodzina z czystości. W sumie jest to humorystyczne przedstawienie tego, jak działają tabletki do szamba.

Odpływ w umywalce

Szambo – sprzęt codziennego użytku

Gdy korzystamy z toalety, bierzemy prysznic czy nastawiamy pranie, nie poświęcamy tym czynnościom wiele uwagi. Nieco bardziej pochłania nas gotowanie, lecz i tu wiele rzeczy robimy automatycznie. Problem powstaje wówczas, gdy nasza kanalizacja zaczyna się psuć: woda przestaje ściekać, a wokół rozchodzi się nieprzyjemny zapach. Zaś najgorzej – gdy wybije nam szambo.

By nie dochodziło do takich sytuacji, właściciele domów jednorodzinnych czy gospodarstw korzystających z szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków, muszą stosować preparaty aktywne biologicznie, np. w postaci tabletek, aby zapewnić drożność kanalizacji.

Jeżeli nie zadbamy o przydomowe szambo, zarówno w formie bezodpływowej, skąd ścieki trzeba odpompowywać, jak i podłączone do systemu rur drenażowych w przydomowej oczyszczalni, doprowadzimy do kłopotów, które brzydko pachną – stwierdza przedstawiciel firmy Aquafor z Oleśnicy, producenta preparatów ekologicznych do szamb i przydomowych oczyszczalni, a także środków do oczyszczania i udrożniania systemów kanalizacyjnych. – Stosowanie preparatów aktywnych biologicznie, czy to w postaci tabletek, proszku czy płynu, gwarantuje, że instalacja nie zapcha się na skutek powstającego osadu. Preparaty, które sprzedajemy, są opracowywane przez polskich biotechnologów, dlatego mamy pewność, że są dostosowane do naszego lokalnego ekosystemu, są skuteczne, a zarazem bezpieczne dla środowiska.

Co dzieje się gdy w zbiorniku zbiera się osad?

W gospodarstwie domowym szambo funkcjonuje jako samodzielny zbiornik, albo stanowi element przydomowej oczyszczalni ścieków. Nieczystości, jakie się do niego dostają, osiadają na dnie i zamieniają się w osad. W jego skład wchodzą czynniki organiczne, pochodzące z ludzkiego ciała, czy z resztek pokarmowych roślinnych lub zwierzęcych, elementy nieorganiczne (choćby papier toaletowy), a także detergenty, jakich używamy w domu. Jeżeli tej „masie” nie pomożemy się rozłożyć, stopniowo zacznie się odkładać i wypłycać szambo. Jakie ma to konsekwencje?

W szambie bezodpływowym powoduje konieczność częstszego wypompowywania ścieków albo – mówiąc inaczej – raz po raz trzeba zamawiać szambiarkę. Generuje to kosztyzmniejsza komfort użytkowania oraz sprawia, że nieprzyjemny zapach rozchodzi się często.

W przydomowej oczyszczalni ścieki wypłyną z szamba zbyt szybko, nie będąc wystarczająco przetworzone. Do systemu drenażowego dostanie się zbyt dużo zawiesiny, co spowoduje jego zatkanie. Gdy nie będzie wydolny w filtracji i rozsączaniu, nagromadzone ścieki przedostaną się do wód gruntowych, doprowadzając do ich skażenia. Następnie nieczystości przenikną do gleby, szkodząc roślinom, zwierzętom i ludziom.

Preparaty aktywne biologicznie, czyli „wyjadacze” osadu

Jeżeli zastosujemy odpowiednie bakterie do szamba, one „zjedzą” gromadzący się w nim osad, niczym kuchenne zwierzę u rodzinie Flintstonów. Na jakiej zasadzie to działa?

Preparaty biologiczne z odpowiednią florą bakteryjną sprawiają, że w szambie zachodzą procesy mineralizacyjne, które eliminują powstawanie osadu. Jeżeli osad się nie odkłada, nie dochodzi do wypłycenia szamba. Tym samym, przydomowa oczyszczalnie ścieków funkcjonuje sprawnie, współgrając z lokalnym ekosystemem. Ponadto znacznie ograniczone zostają procesy gnilne, dzięki czemu wyeliminowana zostaje przyczyna nieprzyjemnego zapachu.

Warto zadać sobie sprawę z jeszcze jednej rzeczy: tabletki do szamba, jak i inne tego typu preparaty, dozuje się do muszli klozetowej w domowym WC. Pożyteczne bakterie zaczynają generować procesy mineralizacyjne od zaraz, a nie dopiero kiedy dotrą do szamba. Oznacza to, że po drodze „zjadają” złogi gromadzące się w rurach kanalizacyjnych, zapobiegając ich zatykaniu.

A zatem – jedna tabletka, a wiele korzyści, tak dla indywidualnych użytkowników domowego gospodarstwa jak i dla całej naszej planety.

śr. ocena 0 / głosów 0