Jak działają baterie prysznicowe z termostatem?

Baterie z termostatem zdobywają w Polsce coraz większą sławę i cieszą się dobrą reputacją. Ten trend to nie wynik żadnej mody, ale przede wszystkim realne korzyści dla użytkowników. Największą popularnością cieszy się bateria termostatyczna prysznicowa, która pozwala utrzymać stałą temperaturę wody pod prysznicem. Czym dokładnie jest bateria prysznicowa z termostatem? Jak działa oraz co sprawia, że tak dużo osób wybiera ją do swoich łazienek?

Baterie prysznicowe z termostatem

Jak działa bateria z termostatem?

Bateria termostatyczna to rodzaj baterii łazienkowej, która gwarantuje stałą temperaturę wody, niezależnie od zmian parametrów instalacji. Spośród innych baterii wyróżnia ją jej kształt, ponieważ zwykle przyjmuje ona formę podłużnej, prostokątnej listwy. Najczęściej taką baterię montuje się w strefie prysznicowej i wannowej, gdzie zużywa się największe ilości wody i najbardziej zależy nam na szybkim uzyskaniu strumienia o idealnej temperaturze. Pożądaną temperaturę (najczęściej 38-40 stopni Celsjusza) ustawia się za pomocą pokrętła. Termostat odcina wówczas gorącą wodę, gdy jej temperatura przekroczy ustawioną przez nas wartość. Temperaturę wody można ustawiać najczęściej w zakresie od 15 do 60 stopni Celsjusza, z dokładnością do 1 stopnia.

W jaki sposób działa taka bateria z termostatem? Na to pytanie odpowiada specjalista z firmy Green Home Design z Krakowa, która jest producentem designerskich baterii łazienkowych: W baterii prysznicowej z termostatem pracuje głowica termostatyczna, która odpowiada za mieszanie zimnej i ciepłej wody tak, aby uzyskać pożądaną temperaturę. Proces mieszania wody przebiega błyskawicznie i już po kilku sekundach ze słuchawki prysznicowej lub deszczownicy wypływa woda o idealnej temperaturze.

Warto dodać, że bateria taka zapamiętuje nasze ustawienie i zmiana temperatury nastąpi tylko wtedy, jeśli sami zmienimy ją na pokrętle.

Dlaczego warto zakupić baterię prysznicową z termostatem?

Baterie termostatyczne polecane są szczególnie osobom, które narzekają na częste zmiany temperatury lub ciśnienia wody. Zdarza się to, gdy mamy w domu niestabilne ciśnienie wody i dodatkowy jej pobór przez pralkę, zmywarkę, czy innego domownika. Taka niespodziewana zmiana temperatury jest niebezpieczna, gdyż może być przyczyną poparzenia skóry, np. gdy z powodu awarii instalacji niespodziewanie zostanie odcięty dopływ zimnej wody, bateria termostatyczna ochroni nas przed poparzeniem. W innej sytuacji może również ochronić przed nieprzyjemnym i nagłym wypływem lodowatej wody. Jej istnienie na pewno docenią rodzice małych dzieci, którym zależy na ich bezpieczeństwie, osoby starsze i niepełnosprawne.

Za baterią prysznicową z termostatem przemawiają również względy ekonomiczne, ponieważ dzięki niej możemy zaoszczędzić nawet do 40% wody. Mimo że sama bateria nie należy do najtańszych, to oszczędności na rachunkach za wodę rekompensują ten wydatek. Z czego wynika ta oszczędność wody? Odpowiedź jest prosta! Chodzi tutaj o skrócony czas, który potrzebny jest na ustawienie idealnej temperatury wody. W przypadku instalacji bez cyrkulacji ciepłej wody wypływ zimnej wody może trwać nieco dłużej niż w instalacji z cyrkulacją, jednak czas ustawienia temperatury wody będzie i tak dużo krótszy niż w przypadku tradycyjnych baterii.

Bateria prysznicowa z termostatem jest również rozwiązaniem eko. To dzięki niej bardziej dbamy o środowisko, gdyż woda o właściwej temperaturze wypływa już po 1-4 sekundach. Jeśli natomiast zależy nam na byciu bardziej proekologicznym, warto zakupić model z funkcją eco, który umożliwi redukcję strumienia wody. Co więcej, jeżeli nasza bateria prysznicowa posiada izolację akustyczną, wówczas szum przepływającej wody jest skutecznie tłumiony, co sprawia, że komfort użytkowania łazienki jest dużo większy.

śr. ocena 0 / głosów 0