Jak dobrze wybrać armaturę do łazienki?

Wielu z nas myśli, że bateria do łazienki czy słuchawka prysznicowa to elementy na tyle uniwersalne i dekoracyjne, że możemy wybrać je na końcu, gdy łazienka jest już praktycznie wyremontowana i pozostało nam tylko wykończenie. Nic bardziej mylnego! Od tego, jaką armaturę wybierzemy, zależy sposób jej rozmieszczenia i montażu. Od tego zależny jest też czasami wybór innych elementów do łazienki, dlatego powinniśmy pomyśleć o tym na samym początku.

armatura-do-lazienki

Jaki mamy wybór?

Wybór jest bardzo duży. Możemy lawirować pomiędzy bateriami umywalkowymi, wannowymi, wanno-prysznicowymi i prysznicowymi. Myślcie, że to tyle? Skądże! Baterie możemy podzielić też ze względu na sposób montażu: są takie do zamontowania na brzegu umywalki lub wanny, przymocowywane do ściany lub wolnostojące. Do tego możemy wybrać, czy nasza bateria będzie miała dwa pokrętła, czy jeden uchwyt. Oprócz takich podstawowych cech, ważny też jest styl, a tych mamy cały wachlarz.

Armatura łazienkowa a oszczędność

Od decyzji, jaka armatura łazienkowa zagości w naszym domu, zależy również to, jak dużo pieniędzy wydamy lub zaoszczędzimy. I nie chodzi tu o cenę samej baterii, ale o to, ile wody zużyjemy oraz jak szybko będziemy mogli wyregulować temperaturę. Baterie z dwoma pokrętłami są zazwyczaj mniej ekonomiczne niż jednouchwytowe, w których znacznie łatwiej ustawić nam odpowiednią temperaturę wody. Możemy tez zdecydować się na baterię z termostatem – w tym przypadku raz ustawiona temperatura zostaje zapamiętana.

Ekologiczny trik

Jeśli chcemy zużyć mniej wody, warto wybrać baterię z perlatorem lub aeratorem (do starszych baterii można dokupić). Są to urządzenia zwiększające ciśnienie przez napowietrzenie strumienia wody. Dzięki takiemu zabiegowi zużywamy znacznie mniej wody, a przez to więcej pieniędzy zostaje w naszym portfelu. Miłym „efektem ubocznym” jest też dbałość o ekologię.

Ostateczny wybór i zakup

Powinniśmy wybrać armaturę trwałą, wykonaną z dobrego materiału. Zasada jest taka, że im cięższa armatura, tym lepiej. Oznacza to bowiem, że została wykonana z trwalszego materiału. Najlepiej dokonać zakupu w sklepie specjalizującym się w sprzedaży armatury, np. Domeko. Warto sięgać po produkty selekcjonowane, niekoniecznie z niższej półki cenowej, a wybór sklepu o wąskiej specjalizacji, wbrew pozorom daje nam gwarancję większego wachlarza dostępnych produktów niż sklep ogólnobudowlany.