Jak dobrać wannę do łazienki o małym metrażu?

Podczas urządzania mieszkania zazwyczaj pojawiają się wizje dotyczące pięknej i funkcjonalnej łazienki. Trzeba jednak przyznać, że niejednokrotnie do dyspozycji jest niewiele miejsca. Dotyczy to zwłaszcza mieszkań w starym budownictwie płytowym. W takich przypadkach dobrym wyjściem jest urządzenie w łazience prysznica z głębokim brodzikiem. Jednak co robić, gdy takie rozwiązanie nie jest satysfakcjonujące?

Narożna wanna

Jakie są typowe wymiary wanny?

 Standardowa wanna mierzy zazwyczaj około 140 centymetrów długości. W handlu można spotkać modele krótsze, jednak zazwyczaj nie są one aż tak komfortowe w użyciu. Jednym z wyjść może być rozwiązanie polegające na częściowym wbudowaniu wanny w ścianę. Inna opcja to wanna o trójkątnym kształcie.

W przypadku małej łazienki warto pomyśleć o wannie narożnej. Takie rozwiązanie szczególnie dobrze wygląda, gdy plan pomieszczenia zbliżony jest do kwadratu. Takie wanny mają zazwyczaj zaokrąglone brzegi. Pozwala to uzyskać dodatkową wolną przestrzeń a jednocześnie nie rezygnować z możliwości wygodnego użytkowania łazienki – informuje przedstawiciel firmy Tylko Łazienki.

 W małych przestrzeniach można wykorzystać wanny w nietypowych formach. W handlu spotyka się modele o asymetrycznym kształcie i funkcjonalnie zaprojektowanych zwężeniach czy wycięciach. Takie rozwiązania umożliwiają większą swobodę ruchów w jednoczesnym pełnym korzystaniu z funkcjonalności wanny. Nietypowe kształty lepiej pasują do wnętrz nowoczesnych i industrialnych.

 Przy wyborze wanny do małych pomieszczeń warto zwrócić uwagę na jej grubość. Niejednokrotnie masywne modele o grubych ściankach, zabierają sporo cennej przestrzeni.

Wanna maksymalnie wykorzystana

 W małej łazience można wykorzystać wannę do innych celów niż samo napełnienie wodą. Rozbudowane brzegi pełnią wtedy rolę półek na kosmetyki, a w ściany można wbudować funkcjonalne szafki. Takie małe schowki na pewno znajdą swoje zastosowanie.

 Wanny i armatura łazienkowa w przypadku małych pomieszczeń muszą też odznaczać się pewnymi cechami. Najlepiej, żeby wszelkie elementy nie wystawały na zbyt dłużą odległość, a krawędzie wanien i umywalek miały łagodne kształty.

 W przypadku, gdy mała wanna umieszczona jest we wnęce, warto pomyśleć o oryginalnym jej wykończeniu. Może to być dodatkowe, nastrojowe światło, które uprzyjemni kąpiel. Nawet częściowe przysłonięcie tej części łazienki może skutkować relaksującym i przytulnym klimatem. Natomiast cała wodoodporna zasłona może zostać zainstalowana wraz z prysznicem, który na pewno codziennie będzie używany.

śr. ocena 0 / głosów 0