Jak dobrać umywalkę do łazienki?

Planujesz remont lub urządzasz nową łazienkę? Na wygląd pomieszczenia znaczący wpływ będzie miała umywalka. Ale liczy się nie tylko estetyka – z tego urządzenia domownicy będą korzystać codziennie, musi być zatem wygodne w użyciu. Mając do wyboru wiele stylów i materiałów, jak odnaleźć umywalkę idealną? Przydatne wskazówki znajdziesz poniżej.

Podobnie, jak w przypadku innych elementów wyposażenia, umywalki mogą być tradycyjne i nowoczesne. Te pierwsze mają więcej wyszukanych detali i są bardziej eleganckie. Jednak w przypadku małej łazienki warto zwrócić uwagę na nowatorskie rozwiązania, na przykład umywalkę chromowaną lub z metalową konsolą.

Typy umywalek

Popularnym rozwiązaniem są umywalki z postumentem, który opiera się o podłogę i zakrywa instalację. Mogą być bardziej współczesne lub tradycyjne. Kolejny typ to umywalki wolnostojące, o eleganckich, rzeźbionych kształtach. Zajmują więcej miejsca niż postument i są elementem dominującym przestrzeń, dlatego nadają się do większych łazienek. By łazienka wyglądała na bardziej przestronną warto zdecydować się na umywalkę z półpostumentem. Również ukrywa on instalację, ale jest krótszy i nie zabiera miejsca na podłodze. W małej łazience dobrze sprawdzi się też umywalka naścienna. Można podwiesić ją na dowolnej wysokości, dopasowanej do wzrostu wszystkich domowników.

Ciekawym rozwiązaniem są umywalki montowane na blacie lub szafce łazienkowej. Możesz zdecydować się na wersję wpuszczaną, częściowo wpuszczaną (przód wystaje poza blat) lub nablatową. Te ostatnie mogą być naprawdę atrakcyjnym elementem przestrzeni. Oferta jest bardzo bogata – do wyboru masz kontrastowe kolory, ciekawe materiały i kształty, np. misy.

Umywalka – z jakiego materiału?  

Zwróć uwagę na praktyczne właściwości materiału, a także wygląd. Niektóre umywalki nadają się tylko do użytkowania przez dorosłych, inne sprawdzą się w łazience rodzinnej.

Najpopularniejszym wyborem jest ceramika. Łatwa w czyszczeniu, z wykończeniem o wysokim połysku, podkreśli czystość pomieszczenia. Idealny wybór dla rodziny. Jeśli planujesz zamontować umywalkę na szafce, wybierz żywicę. Jest lekka, więc cała konstrukcja mniej obciąży ścianę. Z kolei do wpuszczenia w blat dobrze nadaje się umywalka wykonana z płyty mineralno-akrylowej. Jest higieniczna i łatwa do czyszczenia. Bardziej ekskluzywnymi rozwiązaniami są umywalki wykonane z kamienia i szkła.

Umywalka kamienna jest luksusowa i droga. Lepiej sprawdzi się w hotelu niż rodzinnej łazience. Wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Szkło również nie należy do najbardziej popularnych rozwiązań. Nadaje się do łazienki, w której prawdopodobieństwo upuszczenia czegoś ciężkiego do umywalki jest minimalne – tłumaczy ekspert z firmy Domeko.

O czym pamiętać przy zakupie?

Sprawdź oczywiście dokładne wymiary lokalizacji nowej umywalki. Wersje wiszące muszą być przymocowane do solidnej ściany – szkieletowa prawdopodobnie nie będą wystarczająco mocna. Pamiętaj też, że większość umywalek ma wywiercone otwory na kran, które określają, jakiego rodzaju szukasz. Te bez otworów na baterię muszą być połączone z kranami ściennymi lub montowanymi w blacie. Zwróć uwagę na kolor innych urządzeń w twojej łazience. Czy odcienie będą pasować? W przypadku umywalek nablatowych zastanów się, czy z blatem ma współgrać, czy kontrastować.

śr. ocena 5 / głosów 4