Idealne oświetlenie do łazienki

Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu – korzystamy z niego wiele razy każdego dnia. Dlatego nawet niewielkie przeoczenia w zapewnieniu odpowiednich ilości dobrze skierowanego światła mogą mocno uprzykrzyć życie. Idealnie dobrane oświetlenie nie tylko zwiększy komfort użytkowania łazienki, ale też np. powiększy optycznie to często niewielkie wnętrze.

oswietlenie lazienkowe

Oświetlenie zasadnicze

Wiele łazienek jest również pozbawionych okien, warto więc wybrać żarówki imitujące światło dzienne, zwłaszcza w przypadku oświetlenia głównego. Jego zadaniem jest równomierne oświetlenie całego pomieszczenia, dlatego też najczęściej funkcję tę pełni umieszczony na środku sufitu plafon albo system żarówek bądź halogenów montowanych w suficie podwieszanym. – W przypadku łazienki nie większej niż 10 m kw. sprawdzi się moc 75 W dla pojedynczego źródła światła i np. 3 x 50 W dla zestawu – mówi doradca z hurtowni elektrycznej El Żak. Powinno to wystarczyć zarówno do swobodnego sprzątania, jak i ogólnych czynności higienicznych.

Światło przy lustrze

Do bardziej precyzyjnych zabiegów, czyli np. golenia lub nakładania makijażu, przyda się dodatkowe oświetlenie lustra i umywalki. Twarz osoby przeglądającej się w lustrze powinna być oświetlona równomiernie, bez padających cieni – dlatego lepsze niż pojedyncza lampka tuż nad lustrem okażą się umieszczone po obu jego stronach np. kinkiety lub oprawy halogenowe, te ostatnie najlepiej w opcji pt. góra plus boki, ponieważ mogą powodować powstawanie cieni na twarzy. Źródła światła przy lustrze powinny być umiejscowione 5-10 cm od jego ramy i nie mogą powodować zmian koloru. Pamiętajmy też, by nie instalować żadnych na wprost lustra, bo odbite w nim światło z nich padające będzie oślepiać użytkownika.

Strefa relaksu

Jeśli strefa kąpielowa w łazience wydzielona jest ściankami oddzielającymi od reszty pomieszczenia, należy wannę lub prysznic doświetlić, w tych miejscach wystarczy jednak łagodne światło miejscowe, którego źródłem będzie np. kinkiet kierujący je w sufit, albo szczeliny z zainstalowanymi wewnątrz świetlówkami. Mogą one tworzyć nastrojowe oświetlenie, uprzyjemniające branie kąpieli również wtedy, gdy pełnią tylko funkcję dodatkową – właśnie jako źródła światła, które sprzyja relaksowi.

Względy bezpieczeństwa

Ze względów bezpieczeństwa każda oprawa łazienkowa musi być zamontowana w odległości nie mniejszej niż 60 cm od wanny, umywalki lub  kabiny prysznicowej i spełniać wymogi normy IPX4, tj. nadawać się do pomieszczeń, w których panuje wilgoć oraz istnieje ryzyko zachlapania wodą. Oprawy takie nie zepsują się od warunków panujących w łazience, nie porażą nas też w związku z tym prądem. Dla bezpieczeństwa – a także ogólnej wygody użytkowania – zrezygnujmy w łazience z lamp wiszących, stojących albo instalowanych na wysięgnikach.