Oświetlenie zasadnicze
Wiele łazienek jest również pozbawionych okien, warto więc wybrać żarówki imitujące światło dzienne, zwłaszcza w przypadku oświetlenia głównego. Jego zadaniem jest równomierne oświetlenie całego pomieszczenia, dlatego też najczęściej funkcję tę pełni umieszczony na środku sufitu plafon albo system żarówek bądź halogenów montowanych w suficie podwieszanym. – W przypadku łazienki nie większej niż 10 m kw. sprawdzi się moc 75 W dla pojedynczego źródła światła i np. 3 x 50 W dla zestawu – mówi doradca z hurtowni elektrycznej El Żak. Powinno to wystarczyć zarówno do swobodnego sprzątania, jak i ogólnych czynności higienicznych.
Światło przy lustrze
Do bardziej precyzyjnych zabiegów, czyli np. golenia lub nakładania makijażu, przyda się dodatkowe oświetlenie lustra i umywalki. Twarz osoby przeglądającej się w lustrze powinna być oświetlona równomiernie, bez padających cieni – dlatego lepsze niż pojedyncza lampka tuż nad lustrem okażą się umieszczone po obu jego stronach np. kinkiety lub oprawy halogenowe, te ostatnie najlepiej w opcji pt. góra plus boki, ponieważ mogą powodować powstawanie cieni na twarzy. Źródła światła przy lustrze powinny być umiejscowione 5-10 cm od jego ramy i nie mogą powodować zmian koloru. Pamiętajmy też, by nie instalować żadnych na wprost lustra, bo odbite w nim światło z nich padające będzie oślepiać użytkownika.
Strefa relaksu
Jeśli strefa kąpielowa w łazience wydzielona jest ściankami oddzielającymi od reszty pomieszczenia, należy wannę lub prysznic doświetlić, w tych miejscach wystarczy jednak łagodne światło miejscowe, którego źródłem będzie np. kinkiet kierujący je w sufit, albo szczeliny z zainstalowanymi wewnątrz świetlówkami. Mogą one tworzyć nastrojowe oświetlenie, uprzyjemniające branie kąpieli również wtedy, gdy pełnią tylko funkcję dodatkową – właśnie jako źródła światła, które sprzyja relaksowi.
Względy bezpieczeństwa
Ze względów bezpieczeństwa każda oprawa łazienkowa musi być zamontowana w odległości nie mniejszej niż 60 cm od wanny, umywalki lub kabiny prysznicowej i spełniać wymogi normy IPX4, tj. nadawać się do pomieszczeń, w których panuje wilgoć oraz istnieje ryzyko zachlapania wodą. Oprawy takie nie zepsują się od warunków panujących w łazience, nie porażą nas też w związku z tym prądem. Dla bezpieczeństwa – a także ogólnej wygody użytkowania – zrezygnujmy w łazience z lamp wiszących, stojących albo instalowanych na wysięgnikach.