Gres czy glazura – co wybrać do łazienki?

Wykończenie łazienki w płytkach to klasyka, której można nadać bardziej nowoczesny charakter. Jednak zasadniczym problemem jest to jaki rodzaj płytek wybrać gresy, glazurę, a może jako alternatywę wybrać terakotę. Postaramy się przeanalizować, kiedy najlepiej zastosować określony rodzaj płytek ceramicznych w łazience.

lazienka

Mała łazienka – czy zawsze odpowiednie będą niewielkie płytki ceramiczne?

Jeśli przestrzeń łazienkowa jest niewielka musimy zastanowić się jaką wielkość płytek zastosować, aby nie przytłoczyć pomieszczenia i nie musieć pracować zbyt wiele z narzędziami do ich przycinania. Zatem na samym początku konieczne jest rozplanowanie tego, gdzie znajdą się meble łazienkowe i elementy białego montażu. Kiedy już mamy zaplanowane wszystkie przyłączenia i wiemy, gdzie będzie wanna lub prysznic, umywalka, a także toaleta, jeśli nie planujemy osobnego pomieszczenia, to możemy przystąpić do wyboru płytek ceramicznych do domu. Gresy mają większe rozmiary niż glazura, zatem w małej łazience tam, gdzie nagromadzonych jest wiele sprzętów, lepiej zdecydować się na standardowego wymiaru glazurę, która jest większa od mozaiki i mniejsza od gresu. Oczywiście trzeba pamiętać, że sprawdzi się ona jedynie na ścianach. W sytuacji, gdy w łazience są na tyle wysokie ściany, że można zastosować przynajmniej kilka rzędów płytek gresowych można zdecydować się również ten materiał, zwłaszcza, że potrzebny będzie również na podłogę, gdyż alternatywnym wyborem jest jedynie terakota, chyba, że decydujemy się na płytki drewnopodobne z PVC, które mogą mieć zastosowanie również w łazience.

Gres czy glazura? – dobór kolorystyki

Jeśli chodzi o glazurę to mamy tu do czynienia z białym lub beżowym wykończeniem, który pozwala dodać więcej światła do małego wnętrza łazienki. Taka aranżacja dodaje wnętrzu sterylności. Warto jeszcze wiedzieć, że szkliwioną glazurę można łatwo wyczyścić, mimo jasnej kolorystyki i nie zostają na niej nieestetyczne zacieki. W przypadku gresu do wyboru jest wiele rodzajów kolorystyki, jak i struktury, gdyż może on imitować wiele różnych materiałów, m.in. drewno, metal czy beton. W związku z tym z gresowymi płytkami urządzi się wnętrze łazienki w stylu rustykalnym, skandynawskim, a nawet industrialnym. Pewnym atutem jest również możliwość wyboru takich samych płytek na podłogę, zarówno, jeśli chodzi o rozmiar, jak i kolor. Można postawić również na kontrast. Łazienkę wykończoną w glazurze i gresie nie jest łatwo dobrze rozplanować kompozycyjnie. Wymaga to wyboru jednolitej kolorystyki, ze względu na zastosowanie różnej wielkości płytek ceramicznych.

Gres kontra glazura – wytrzymałość materiału

W kategorii wytrzymałości i nienasiąkliwości bezsprzecznie gres wygrywa z glazurą. Płytki gresowe można stosować zarówno na ściany jak i podłogi w łazience, a ich nasiąkliwość nie przekracza 1%, co jest nieosiągalne w przypadku glazury czy terakoty, które najmniejszą nasiąkliwość mają na poziomie ok. 3%. Oczywiście jest to również bardzo dobry wynik. Jednak biorąc pod uwagę ten parametr przy wyborze płytek ceramicznych do domu, trzeba wziąć pod uwagę to, że wybierając glazurę do łazienki, nie może mieć ona wyższego poziomu nasiąkliwości niż 3%. Wytrzymałość gresu określa klasa ścieralności. Gresy polerowane i szkliwione należą podobnie, jak terakota do klasy II, która pozwala na chodzenie w łazience w miękkim obuwiu. Jeśli z kolei zależy Ci na większej wytrzymałości i stawiasz na nowoczesny design, to możesz również wybrać gresy techniczne, które stosuje się również na zewnątrz, w związku z tym ich odporność na ścieranie plasuje się w III, najwyżej klasie. Glazurę ze względu na większą kruchość można stosować jedynie na ścianach.

Jakie płytki ceramiczne sprawdzą się do dużej łazienki?

W dużych przestrzeniach łazienkowych, gdzie nie ma nagromadzonej dużej ilości sprzętu można pozwolić sobie na duże płytki ceramiczne do domu, które podkreślą minimalizm aranżacji. Zatem w tym przypadku najlepszym wyborem są gresy, które warto zastosować na ścianach i podłodze, tworząc monochromatyczne połączenie. Jeśli łazienka jest dzielona ścianką działową, to można pokusić się o jej aranżację w mozaice ceramicznej, co stanowi doskonałe przełamanie i może być kropką nad „i” nowoczesnej aranżacji.

Wybór płytek ceramicznych do łazienki nie należy do prostych. Kierując się powyższymi wskazówkami możesz jednak wybrać odpowiednie dla swoich potrzeb. Koniecznie zwróć jeszcze uwagę na parametr antypoślizgowości płytek ceramicznych do łazienki. Najlepiej wypadają w tym przypadku płytki nieszkliwione, a najgorzej polerowane, które lepiej wykorzystać do aranżacji ścian.

śr. ocena 5 / głosów 5