Dobór szafki umywalkowej – stojąca czy wisząca?

Funkcjonalne i estetyczne wyposażenie łazienki jest marzeniem wielu właścicieli mieszkań lub domów. W takim wnętrzu spędza się stosunkowo dużą ilość czasu każdego dnia, a zachowanie jego higieny jest wyjątkowo istotne. Jaka szafka sprawdzi się najlepiej w łazience – wisząca czy może stojąca? Czym kierować się podczas wyboru odpowiedniego mebla do tego pomieszczenia?

Szafka umywalkowa

Jaką szafkę umywalkową wybrać?

Obecnie wybór mebli stosowanych w łazienkach jest niezwykle szeroki. Najpopularniejszym podziałem szafek umywalkowych są modele wiszące i stojące. Każdy z nich ma wiele zalet, dlatego przed zdecydowaniem się na konkretny egzemplarz warto przyjrzeć się charakterystyce danego wnętrza oraz uświadomić sobie własne oczekiwania.

Wybór konkretnej szafki umywalkowej powinien zależeć głównie od tego, ile przedmiotów chcesz umieścić w jej wnętrzu i jak wygląda dana łazienka. W małych pomieszczeniach warto postawić na modele wiszące, podczas gdy w większych idealnie sprawdzą się rozbudowane warianty stojące – mówi specjalista ze sklepu Domeko oferującego wyposażenie łazienek w Warszawie.

Ważny jest także sam styl wnętrza. W niektórych aranżacjach jedynym słusznym wyborem będą nieprzytłaczające szafki wiszące, a w innych sprawdzą się meble z ozdobnymi nóżkami i podobnymi elementami.

Zalety i wady szafek wiszących

Szafki wiszące mają ogromną zaletę w postaci możliwości łatwego zachowania higieny pod meblami. Często modele stojące z nóżkami wymagają manewrowania końcówkami odkurzacza, co czasami jest zupełnie niemożliwe. Takiego mebla nie da się odsunąć od ściany, dlatego warianty wiszące spiszą się znacznie lepiej w sytuacji, gdy lubisz sprzątać i zależy Ci na utrzymaniu porządku w każdej części mieszkania.

Przestrzeń pomiędzy szafką a podłogą pozwala także na optyczne powiększenie pomieszczenia. Jest to dobry wybór do małych łazienek, w których warto stawiać na lekkie, nieprzytłaczające konstrukcje.

Szafki umywalkowe wiszące mają również wady. Są one mniej pojemne niż modele stojące o podobnej szerokości oraz nie mogą utrzymać zbyt ciężkich przedmiotów. Jeśli nie chcesz inwestować w dodatkową przestrzeń do przechowywania w postaci kolejnej szafki, lepszym pomysłem będzie wybranie modelu stojącego.

Zalety i wady szafek stojących

Szafki umywalkowe stojące zajmują więcej miejsca niż modele wiszące, ale jednocześnie pozwalają na umieszczenie wielu przedmiotów w ich wnętrzu. Czasami umywalki występują w komplecie z meblem, jednak wiele osób decyduje się także na samodzielne dopasowywanie poszczególnych elementów. Szafki stojące wyglądają nieco bardziej masywnie, ale są stabilniejsze i bardziej pojemne.

śr. ocena 0 / głosów 0