Czym różnią się między sobą toalety w różnych częściach świata?

Potrzeby fizjologiczne, w tym konieczność skorzystania od czasu do czasu z toalety, dotyczą każdego człowieka bez wyjątku. Miejsca, gdzie nawet król chodzi piechotą, potrafią jednak wyglądać zupełnie inaczej w zależności od szerokości i długości geograficznej, na jakich aktualnie przebywamy. Jakie są największe różnice pomiędzy toaletami w różnych częściach globu?

toaleta

Papier toaletowy czy woda?

W naszym kręgu kulturowym trudno wyobrazić sobie wizytę w toalecie bez papieru toaletowego. W wielu miejscach na świecie nie jest on jednak używany. Zamiast tego w celach higienicznych stosuje się wodę. To sposób rozpowszechniony przede wszystkim w muzułmańskim kręgu kulturowym. Co ciekawe, do podmywania się zawsze używa się lewej ręki, bo większość czynności poza toaletą wykonuje się ręką prawą – wyjaśnia specjalista z firmy Sanipol, która zajmuje się produkcją systemów ścian działowych do pomieszczeń sanitarnych. Podmywanie się jest przez wiele osób uważane za bardziej higieniczne niż korzystanie z papieru toaletowego, dlatego w Europie czy Stanach Zjednoczonych coraz częściej spotykane są bidety lub sedesy z bidetem, nazywane także toaletami myjącymi. Podobnym rozwiązaniem, mającym korzenie w państwach skandynawskich, jest bidetta. To rodzaj intymnego prysznica montowanego w ścianie w pobliżu miski WC, który pozwala umyć się bez konieczności przemieszczania się.

Na stojąco czy w pozycji kucznej?

W Europie, w tym Polsce, z toalety korzysta się najczęściej w sposób siedzący. W wielu miejscach na świecie standardem są jednak ubikacje kucane. Przyjmują one różną formę. W ubikacji tureckiej kuca się twarzą w stronę wyjścia, stawiając stopy na specjalnych podstawkach. Ubikacja ta rozpowszechniona jest nie tylko w Turcji, ale również innych państwach Bliskiego Wschodu, Indiach oraz w Azji Południowo-Wschodniej. Spotykana jest także w niektórych krajach południowej Europy. Ubikacje kucane spotykane są też w Japonii. Tak, tym kraju, który słynie z ultranowoczesnych toalet. Kucana ubikacja japońska jest nieco węższa, a kuca się twarzą do spłuczki. Co ciekawe, lekarze uważają, że wypróżnianie się w pozycji kucznej jest zdrowsze niż na siedząco. Ta pierwotna dla człowieka pozycja pomaga zapobiec między innymi chorobom jelita grubego oraz chroni przed podrażnieniami związanymi z chorobami prostaty.

Muszla napełniona wodą klozetową

Nawet w tych krajach, w których powszechnie spotykane są muszle klozetowe, różnią się one między sobą. Na przykład w Stanach Zjednoczonych muszle klozetowe są zawsze napełnione wodą. Po spłukaniu woda wraz z nieczystościami zasysana jest przez rury, a następnie muszla ponownie się napełnia. Amerykanie nie wyobrażają sobie, by mogło to wyglądać inaczej. Co więcej, systemy działające na odwrotnej zasadzie, popularne między innymi w Polsce, uważane są przez nich za niehigieniczne. Nieco inaczej wyglądają także kabiny sanitarne w amerykańskich toaletach publicznych. Mają otwartą zarówno górę, jak i dół, a także wyraźną przerwę między drzwiami a futryną. Nie powinno więc dziwić, że wielu mieszkańców USA narzeka na brak prywatności w publicznych toaletach.

To oczywiście nie wszystkie różnice między toaletami w różnych częściach świata, gdyż nie sposób ich ująć w jednym tekście. Przed udaniem się do innego państwa warto więc dowiedzieć się, jakie toaletowe zwyczaje w nim panują, aby uniknąć przykrej niespodzianki.

śr. ocena 0 / głosów 0