Baterie wannowe. Przegląd rozwiązań

Czeka cię remont albo wykańczanie łazienki w nowym mieszkaniu? Przed tobą sporo decyzji odnośnie jej wyposażenia. Szczególną uwagę warto poświęcić armaturze, której jakość i funkcjonalność ma olbrzymi wpływ na komfort korzystania z łazienki. W poniższym tekście skupimy się na kwestii wyboru baterii wannowej. Jakie rozwiązania dostępne są na rynku i z których warto skorzystać?

bateria wannowa

To oczywiste, że urządzając wnętrza swoich domów i mieszkań, liczymy na piękny efekt końcowy. W przypadku łazienek trzeba jednak zachować ostrożność, ze względu na specyfikę i przeznaczenie tego pomieszczenia. Łazienki zazwyczaj mają niewielką powierzchnię, a panująca w nich wilgoć wymusza stosowanie odpornych na nią materiałów. Wykonywanie codziennych czynności higienicznych powinno być maksymalnie bezpieczne również dla osób starszych i małych dzieci. Wszystko to trzeba brać pod uwagę przy wyborze baterii.

Ścienna bateria łazienkowa

Podstawowy podział baterii wannowych opiera się o sposób montażu. Na rynku można znaleźć rozmaite modele stojące, jednak najbardziej praktyczne i niezawodne są ścienne baterie wannowe. Również w tej grupie możemy wybierać spośród propozycji o najróżniejszym designie i znaleźć element idealnie dopasowany do własnych upodobań. Za przykład niech posłużą produkty z oferty sklepu internetowego karolewscy.pl: obok baterii nowoczesnych, takich jak VIRGINIA (producent Bisk) i ELIPTIC (Deante), znajdziemy baterie w stylu vintage – RETRO (Armatura Kraków SA) oraz klasyczne baterie o typowych kształtach, np. z serii STANDARD (Armatura Kraków SA).

Uchwyt baterii wannowej i wąż ze słuchawką

Bateria wannowa z uchwytem czy z tradycyjnymi pokrętłami? Jeśli zależy ci na wygodzie, wybierz baterię z uchwytem. Takie rozwiązanie zapewnia największą płynność regulacji temperatury i ciśnienia strumienia wody. Osobne pokrętła do regulacji wody zimnej i ciepłej stosowane są dziś rzadko, chociaż wspaniale prezentują się w modelach stylizowanych (wspomniane wcześniej baterie RETRO). Większość baterii wannowych wyposażona jest w wąż ze słuchawką, umożliwiający korzystanie ze strefy wannowej w funkcji prysznica i wygodne spłukiwanie szamponu podczas kąpieli.

O tym trzeba pamiętać

Bez względu na wybraną konstrukcję baterii wannowej, przy zakupie musisz pamiętać o najważniejszej kwestii, czyli o wymiarach. Długość wylewki musi być dopasowana do jej odległości od zrębu wanny, a długość węża do tego, czy masz zamiar brać prysznic w pozycji stojącej, czy tylko spłukiwać nad wanną głowę. Kolejną ważną sprawą są materiały, z których wyprodukowano armaturę, a ponieważ musi być odporna na korozję, optymalnym wyborem jest zakup baterii chromowanej.

Na koniec warto wspomnieć o dodatkowych możliwościach niektórych baterii. Świetnym rozwiązaniem do baterii wannowej jest perlator, którego rola polega na napowietrzaniu wody. W efekcie jej strumień jest bardziej obfity, co sprzyja oszczędności. Bateria z perlatorem VIRGINIA pozwala ograniczyć zużycie wody nawet o połowę w porównaniu ze zwykłą armaturą.

śr. ocena 5 / głosów 1