Zastawa biała czy écru – jaki kolor porcelany wybrać?

Porcelanowa zastawa stołowa to coś znacznie więcej niż sprzęt codziennego użytku. Zachwycające stylem i precyzją wykonania komplety porcelany po dziś dzień stanowią wyznacznik luksusu, a często także cenny składnik rodzinnego majątku, niejednokrotnie przekazywany z pokolenia na pokolenie.

zastawa stolowa

Zastawa stołowa to inwestycja na lata, a nawet dziesięciolecia, toteż podejmując decyzje o zakupie nowego kompletu porcelany warto działać rozważnie – przekonuje nasza rozmówczyni z firmy AP-POL. Choć w kolorowych magazynach coraz częściej widujemy nietypową ceramikę w krzykliwych kolorach i ekstrawaganckich kształtach, wybierając zastawę do własnego domu warto pamiętać o przemijającym charakterze takich mód. Dlatego najbezpieczniejszą opcją zawsze jest klasyczny zestaw w tonacjach bieli i écru, który wcale nie musi być nudny!

Biała czy écru?

Już sam wybór między dwoma klasycznymi kolorami zastawy może nastręczać pewnych trudności. Za najbardziej neutralne i zawsze eleganckie uznaje się wyroby ze śnieżnobiałej porcelany, podczas gdy inne, kremowe odcienie uchodzą za idealne na mniej formalne uroczystości. Porcelana w kolorze écru świetnie podkreśli charakter wnętrza utrzymanego w stylu rustykalnym, podczas gdy neutralna biel bez trudu wkomponuje się w każdy wystrój, od klasycznego ponowoczesny.

Zdobienia na porcelanie

Na wygląd zastawy, oprócz koloru porcelany, znaczny wpływ mają elementy dekoracyjne. Pod tym względem zdecydowanie większą różnorodnością wykazują się kolekcje z porcelany białej – zauważa ekspert ze sklepu internetowego Porcelana24.pl. Znajdziemy tu najróżniejsze motywy malowane: od klasycyzujących ornamentów roślinnych i orientalnych, przez złocone brzegi, po barwne motywy geometryczne.

W przypadku zastaw écru projektanci zachowują większą ostrożność. Dekoracje na takiej porcelanie unikają zazwyczaj bardzo wyrazistych kolorów i najczęściej odnoszą się do wariacji na temat formy naczynia. Pięknym urozmaiceniem kremowej zastawy są ażurowe i koronkowe wykończenia, czy delikatnie falujące brzegi, do złudzenia przypominające kwiat.