Jak wybrać i zamontować okap kuchenny?

Okap jest niezbędnym wyposażeniem każdej kuchni. Coraz częściej, zamiast nudnych okapów, wybiera się efektowne, funkcjonalne oraz dopasowane do aranżacji wnętrza. Okapy niejednokrotnie stanowią bardzo ważny element wystroju salonu z aneksem kuchennym oraz często wiszą w centralnym miejscu – nad wyspą kuchenną. Marzysz o nowoczesnym okapie, który znajdzie wiele zastosowań w Twojej kuchni? Podpowiadamy, jak wybrać, a także jak zamontować okap kuchenny.

okap-kuchenny

Rodzaje okapów kuchennych

Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów okapów – jak wybrać najlepszy? Wyróżnia się m.in. okapy przyścienne, wyspowe, narożne, sufitowe, kominkowe czy teleskopowe. Zwykle rodzaj okapu wybieramy do aranżacji całego wnętrza. Jeśli mamy dużą powierzchnię, możemy wybierać wedle upodobań. Mały metraż naszej kuchni wymaga rozsądnego wyboru okapu, który zajmie jak najmniej miejsca, a jednocześnie spełni swoją funkcję.

Montaż okapu

Okapy muszą być podłączone do kanałów wentylacyjnych za pomocą specjalnych przewodów. Kanały są instalowane na suficie, dlatego nie lada wyzwaniem jest ukrycie samego mocowania i taki montaż okapu, aby wyglądał efektownie i elegancko. Największym wyzwaniem jest okap zawieszany nad wyspą kuchenną – w takich aranżacjach najlepszym rozwiązaniem jest sufit podwieszany. Montowanie okapu należy wykonywać przy zachowaniu ostrożności i pełnego bezpieczeństwa. Pamiętajmy, aby nie zakrywać kratki wentylacyjnej, pozostawić wolny ciąg wentylacyjny oraz nie zabudowywać kanałów wentylacyjnych.

Funkcjonalny i sprawny okap

Aby nasze urządzenie spełniało dobrze swoją funkcję, powinniśmy wykonać prawidłowy montaż, stosując się do powyższych wskazówek. Tak wykonane mocowanie pozwoli cieszyć się długo sprawnym okapem kuchennym. Okap odpowiada za odpowiednią wentylację powietrza. Miejmy na uwadze, że wentylacja mieszkania nie ogranicza się jedynie do przepływu kuchennego powietrza.