Jak wybrać dobry blat kuchenny?

Przy urządzaniu kuchni jedną z najważniejszych decyzji jest wybór materiału, z którego powstaną blaty. To na nich będzie się działa cała kuchenna „akcja”, dlatego warto wybrać takie, które długo nam posłużą bez szwanku, a ich doczyszczenie nie będzie trwało wieki ani wymagało dużo chemii. Jakie są materiały, z których wykonuje się blaty kuchenne, i na jakie warto się zdecydować?

Z czego wykonuje się blaty kuchenne?

Blaty kuchenne, czyli nasze domowe powierzchnie robocze, na których przygotowujemy posiłki i trzymamy niektóre sprzęty, powstają z wielu materiałów: naturalnych, syntetycznych, różniących się odpornością na czynniki oddziałujące z otoczenia, a wreszcie odmiennych pod względem wyglądu. O materiałach, z jakich wytwarza się blaty, wypowiada się specjalista z firmy Marwen:

Blaty kuchenne wykonuje się z drewna litego, płyt wiórowych, kamieni naturalnych, kompozytów, szkła… Każdy z tych materiałów ma inne właściwości i nie każdy sprawdzi się równie dobrze jako kuchenny blat narażony na zalania, działanie wysokich temperatur i ognia. Nie każdy też będzie łatwy do utrzymania czystości.

Materiały różnią się trwałością, ale też ceną. Może się jednak okazać, że wybranie tanich płyt wiórowych będzie złą inwestycją, bo w krótkim czasie zaczną się one odkształcać, a porysowana powierzchnia straci połysk. Lepiej jest sięgać po materiały, które są odporne na czynniki obecne w kuchni. Dadzą nam one dużą swobodę działania. Na blatach z takich materiałów możemy spokojnie stawiać rozgrzane garnki, a zarysowanie nożem nie będzie w żaden sposób niszczyło powierzchni.

Jaki blat kuchenny będzie najlepszy i dlaczego?

Za najrozsądniejszy wybór można chyba uznać kamienne blaty kuchenne. Naturalny kamień ma wszystkie zalety, jakich oczekujemy od solidnego i funkcjonalnego blatu. Nie nasiąka wodą, więc nie zmieni kształtu pod jej wpływem. Nie da się go przypalić. Bardzo trudno jest też go zarysować. Blat z kamienia będzie także odporny na działanie kwasów, których w kuchni nie brakuje. Jednocześnie do czyszczenia nie będziemy potrzebowali silnie działających środków chemicznych, bo kamień nie przyjmuje zabrudzeń i wystarczy go przetrzeć na mokro, aby znów lśnił.

Kamienne blaty kuchenne są nie tylko funkcjonalne i trwałe, ale też piękne. Można je dostać w wielu kolorach i wzorach oraz w różnych cenach. W zależności od tego, jakie są nasze kuchenne potrzeby, możemy dobrać materiał, który sprawdzi się najlepiej. Do produkcji blatów używa się m.in.: marmuru, granitu, trawertynu, onyksu.