Przechowywanie garnków w kuchni – praktyczne wskazówki

Właściwie zaprojektowana kuchnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Dlatego w trakcie jej aranżacji warto uwzględnić miejsce, gdzie będziesz przechowywać sprzęt wykorzystywany do codziennego przygotowywania potraw. Układanie garnków, patelni oraz pokrywek może być problematyczne. Jednak wystarczy zastosować kilka sprawdzonych sposobów, aby skutecznie uporać się z tym zadaniem.

Garnki w szufladzie kuchennej

Przechowywanie wyposażenia w kuchni — gdzie i jak poukładać niezbędny sprzęt?

Podczas projektowania kuchni warto zadbać o zasadę ergonomii. Oznacza to, żeby rozmieścić cały sprzęt i niezbędne narzędzia w taki sposób, aby te najczęściej używane były zawsze w zasięgu ręki. Niezbędnym elementem każdej kuchni są różnej wielkości garnki, patelnie oraz przykrywki do nich. Z uwagi na ich częste wykorzystanie, warto znaleźć na nie odpowiednie miejsce.

– Często kuchnie urządzane w taki sposób, aby większe garnki, czy patelnie ze względu na swój rozmiar i ciężar znajdowały się w dolnych szufladach. Tego typu przechowywanie w dłuższej perspektywie czasu jest bardzo uciążliwe, ponieważ wymaga nieustannego schylania się po wyposażenie, chcąc coś ugotować. Zdecydowanie lepiej jest wyznaczyć szafki lub szuflady na garnki w takim miejscu, aby były one zawsze pod ręką – zauważa specjalista z ARTVINYL-POL Sp. z o.o..

Jak przechowywać garnki w kuchni?

Z uwagi na różne modele oraz różnorodność zastosowania, garnki w kuchni zajmują bardzo dużo miejsca. Warto już na etapie projektowania kuchni zaplanować, w którym miejscu będą przechowywane i odpowiednio zaprojektować to miejsce. Wśród ciekawych sposobów znajdują się między innymi:

  • głębokie szuflady z cichym domykiem,
  • wysuwane kosze cargo,
  • szafki narożne.

Głębokie szuflady, które umieszcza się na średniej wysokości to jeden z wygodniejszych sposobów magazynowania garnków. W zależności od projektu ich wnętrze może przypominać kosz cargo lub tradycyjną szufladę. Niezależnie od rozwiązania, warto wyposażyć ich wnętrze w dodatkową matę antypoślizgową, która uchroni garnki od przesuwania się przy zamykaniu i otwieraniu.

Popularnym rozwiązaniem ułatwiającym przechowywanie garnków w kuchni jest wybór szuflad w stylu cargo. Dla osób, które nie chcą trzymać ich poukładanych jeden na drugim, system cargo będzie idealny. Ciekawym projektem jest cała szafka, która przy otwieraniu wysuwa dolny pojemnik, natomiast górny pozostaje w tym czasie schowany. W razie konieczności można go wygodnie wysunąć dzięki dodatkowemu systemowi prowadnic. Takie zaprojektowanie przestrzeni kuchennej pozwala na wygodne sięganie po wyposażenie niezależnie od wysokości, na jakiej się znajduje.

Jednym z wyjątkowo problematycznych miejsc w kuchni są szafki narożne, które jeszcze do niedawna pozostawały częściowo niezagospodarowane — głównie ze względu na swoją głębokość. Wszystko zmieniło się dzięki wprowadzeniu wysuwanych systemów cargo. Po otwarciu półki wystarczy wysunąć kosz, który dochodzi do końca szafki i wybrać naczynia, które są Ci w tej chwili najbardziej potrzebne.

śr. ocena 0 / głosów 0