Pomysłowe zagospodarowanie wysokich szafek kuchennych – porady i możliwości

Współczesne meble kuchenne nie są już tymi samymi, które mogliśmy spotkać w sklepach chociażby na początku XXI wieku. Przez niespełna dwie dekady w branży tej pojawiło się wiele innowacyjnych projektów i usprawnień, które sukcesywnie zmieniły postrzeganie klientów nie tylko na swoje potrzeby, ale i wartość inwestycji, jaką czynią kupując zestaw mebli kuchennych.

stół kuchenny

Zmiany i udoskonalenia widać nie tylko w projektach mebli pod zabudowę, ale również w zestawach wolno stojących, które dobrane prawidłowo mogą zaspokoić wymagania sporej części aktywnych użytkowników co do tej przestrzeni do przygotowywania posiłków. Nierzadko jednak odbiorca ofert nie jest do końca świadomy, jakie stwarza ona dla niego możliwości, dlatego dziś zajmiemy się zagospodarowaniem wysokich szafek kuchennych.

Ogólne wymagania współczesnego klienta

Bez względu na to czy chodzi o wiszące, narożne, czy stojące szafki kuchenne, współczesny odbiorca tejże oferty zawsze będzie kierować się ergonomią, funkcjonalnością i wygodą użytkowania danego zestawu lub elementów. Widać to zwłaszcza w niewielkich kuchniach, gdzie króluje zabudowa wysoka, wykorzystująca każdy centymetr dostępnej powierzchni. Współczesne projekty nie dopuszczają jednak, by ich użytkownik potrzebował taboretu, aby ściągnąć coś z najwyższej półki, gdyż nie wpisywało by się to w misję ułatwiania codziennego życia. Od czego są przecież mechanizmy i system wewnątrz-szafkowe, jak nie od tego, by „podać nam” swoją zawartość.

Wygoda korzystania

Wysokie szafki oraz ich odpowiednie zagospodarowanie może wiązać się dla użytkownika ze znacznym wzrostem komfortu i funkcjonalności zakupionych mebli kuchennych. Poza tym, że wykorzystujemy dzięki temu sporą część dostępnej przestrzeni, to na dodatek możemy sprawić, że nagle wszystko jest dokładnie pod nasza ręką. Podkreślenie ergonomii w takim wypadku zawdzięczać możemy np. systemom bezuchwytowego otwierania szafek. Uzupełnione między innymi o wyhamowanie podczas domknięcia tworzą one cichą i komfortowa przestrzeń, gdzie każda szafka to tak naprawdę duża i pojemna szuflada z kilkoma poziomami, a do każdego z nich mamy wygodny dostęp dzięki pełnemu wysuwowi. Choć nie mamy śmiałości do niektórych rozwiązań, coraz częściej spotykamy również w projektach wysokich szafek takie mechanizmy, jak obrotnice, wysuwane półki, windy, czy karuzele.

Rynek meblarski ergonomią stoi

Każdy z systemów, który obserwujemy we współczesnych projektach mebli kuchennych, występuje w wielu wariantach i zdaje się dynamicznie ewoluować, w zależności od tego, kto odpowiada za jego wykonanie. Tym sposobem mamy więc:
– windy (pociągnięcie dźwigni uruchamiające mechanizm),
– ruchome półki (te z tyłu łatwo przesunąć do przodu, gdy potrzebujemy coś z produktów znajdujących się dalej),
– karuzele i obrotnice (idealne dla szafek narożnych).
Wysokie szafki otrzymały dodatkowo systemy transportujące wyżej zlokalizowane produkty do poziomu wzroku użytkownika. Implikuje to nie tylko łatwiejszy dostęp do zapasów, ale i naczyń, garnków, czy sprzętów kuchennych, które używamy jedynie okazjonalnie. Najlepsze jest to, że wszystkie te mechanizmy nie wymagają użycia dużej ilości siły, a więc poradzą sobie z nimi także nasze dzieci.

Za cenne wskazówki dziękujemy portalowi Blog.KuchniePinio.pl