O czym pamiętać kupując meble kuchenne na wymiar?

Odbieramy klucze do swojego wymarzonego mieszkania. W głowie mamy mnóstwo pomysłów, jak będzie wyglądać. Jednak kiedy przychodzi do ich realizacji, zderzamy się z tysiącem detali, o których trzeba zdecydować, a o których nie mieliśmy wcześniej pojęcia. Jednym z najtrudniejszych do zaplanowania pomieszczeń jest kuchnia. Jednocześnie sposób jej zaprojektowania bardzo potem wpływa na komfort codziennego funkcjonowania w naszym domu.

kuchnia-na-wymiar

Kto i w jaki sposób  będzie korzystał z kuchni?

Specyfika kuchni będzie się znacząco różniła w przypadku wielodzietnej rodziny i np. młodego singla. Już przy wyborze AGD różne sprzęty będą miały różny priorytet. Niemniej pewne zasady powinny zostać zachowane w każdej kuchni. I tak: wysokość blatów czy szafek powinna być dostosowana do użytkownika, który najczęściej będzie gotować. W każdej kuchni przyda się miejsce, żeby usiąść i zjeść. W zależności od ilości domowników, inna przestrzeń będzie na nie przeznaczona.

Przy projektowaniu zalecane jest też zachowanie tzw. ciągu technologicznego w kuchni. Czyli zaplanowanie stref przechowywania i przerabiania produktów spożywczych, tak aby praca w kuchni była jak najbardziej ergonomiczna. Najłatwiej to osiągnąć, jeśli zamówimy meble kuchanne na wymiar. Innym czynnikiem znacznie ułatwiającym funkcjonowanie w kuchni jest dobra organizacja przestrzeni w szafkach. Wtedy utrzymanie porządku jest intuicyjne i nie wymaga od nas wielkiego zaangażowania.

Rozkład instalacji w kuchni

Jest to sprawa kluczowa w realizacji projektu i powinna być zaplanowana w pierwszej kolejności. Co prawda na późniejszym etapie można jeszcze zmienić układ podłączeń, ale wiąże się to z dodatkowymi kosztami i formalnościami, np. zgłoszenie w spółdzielni czy zatrudnienie fachowców z uprawnieniami. Mówiąc o instalacjach mamy na myśli:

Czy warto oszczędzać na materiałach, z których wykonane są meble?

Wiadomo, że przy wykańczaniu mieszkania budżet jest zawsze napięty. Do tego trzeba założyć pewien zapas, bo zawsze pojawia się wydatek, którego nie przewidzieliśmy. Jeśli jednak chcemy, żeby kuchnia służyła nam i dobrze wyglądała przez lata, musimy pamiętać, że cena często przekłada się na jakość. Jak przestrzegają eksperci z zakładu stolarskiego Bumeb:

„Pamiętajmy, że wszędzie tam, gdzie występuje podejrzanie niska cena, musi dochodzić do obniżania kosztów produkcji, a co za tym idzie, również jakości”.

Warto zainwestować w materiały lepszej  jakości. Przynajmniej fronty szafek i blat powinny być  trwałe. Wtedy nasza kuchnia będzie ładnie się prezentować przez długie lata.

śr. ocena 5 / głosów 5