Nowoczesne czy klasyczne – jakie meble wybrać do niedużej kuchni?

Kuchnia często uważana jest za jedno z najważniejszych pomieszczeń. Dlatego tak ważny jest wybór mebli kuchennych, które sprawią, że będzie ona niezwykle funkcjonalna, jak i stanie ozdobą całego domu, czy też mieszkania. Oczywiście o ile dysponuje się dużą, przestrzenną kuchnią, wybór odpowiedniej zabudowy nie stanowi problemu, tak w przypadku małych kuchni trzeba wybrać taką, która nie przytłacza, ale i sprawi, że korzystanie z niej będzie komfortowe, oraz przyspieszy wykonywanie codziennych prac.

meble kuchenne

Jak urządzić małą kuchnię?

Urządzanie kuchni o niewielkich rozmiarach musi być dokładnie przemyślane i zaplanowane. Nie można przytłoczyć małej przestrzeni. W takiej sytuacji sprawdza się zabudowa w kształcie litery L. Jeżeli nie ma się pomysłu na aranżację wnętrz, warto, w takie sytuacji, skorzystać z usług architekta wnętrz. Na pewno dobrym rozwiązaniem są kuchnie w wysokiej zabudowie, która sięga aż po sufit. Sprawi to, że zyska się dodatkowe miejsce. Ponadto można także zabudować urządzenia AGD. W przypadku zabudowy, samemu decyduje się o wymiarach blatów, które zapewnią komfort np. krojenia, czy też ilości szuflad.

Meble kuchenne do małych kuchni

Przy małych pomieszczeniach niezwykle ważny jest dobór odpowiednich mebli. Świetnie sprawdzą się tutaj nowoczesne meble kuchenne. Jednak warto w takiej sytuacji wybrać modele wykonane na wysoki połysk. Dzięki temu przestrzeń wydaje się większa, gdyż światło jest rozproszone. Warto także wybierać ciepłe i przyjemne barwy, takie jak biel czy też beż. Można również zdecydować się na fronty ze szkła mlecznego, a także fronty typu lacobel, które dają efekt mieniącej się tęczy. Pomimo tego, że również meble w macie stają się popularne w tym sezonie, nie powinno się ich wybierać, gdyż działają przytłaczająco i optycznie pomniejszają przestrzeń. Ciekawym zabiegiem jest również zdecydowanie się na meble, które posiadają chromowane lub drewniane nóżki. Dają one poczucie lekkości. Ciekawym pomysłem są także klasyczne, bądź też stylizowane, meble do kuchni. Najczęściej wykonane są z drewna. Prezentują się one równie pięknie, jednak, aby sprawdziły się w małych kuchniach warto zdecydować się na gładkie modele frontów w kolorze białym, choć i to nie daje gwarancji nie przytłoczenia przestrzeni. Oczywiście warto pamiętać, że równie ważny jest kolor ścian, a w małych pomieszczeniach idealnie sprawdzi się biel, ecru czy też beż. Na pewno nie poleca się ciemnych i mocno nasyconych kolorów. Można też zdecydować się na tapety z włókna szklanego w geometryczne wzory. To także dobre rozwiązanie dla małych pomieszczeń.

Gotowe zestawy mebli kuchennych – szeroki wybór

Sklepy zarówno stacjonarne, jak i internetowe oferują szeroki wybór gotowych zestawów mebli kuchennych. Różnorodna stylistyka i kolorystyka sprawiają, że bardzo łatwo dopasować je do każdego stylu dekoracyjnego. Dla osób preferujących nowoczesność, polecane są meble na wysoki połysk, które są wykonane z płyty akrylowej. Doskonale się prezentują i nadają kuchni charakteru. W ofercie dostępne są także meble z drewna. Posiadają one twardą strukturę. Jednak ich trwałość, w dużej mierze, zależy od gatunku drewna, z którego są wykonane. Zatem, czym mocniejsze drewno, tym także wyższa cena. Jednak drewno może butwieć, dlatego warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie, np. lakier.

Można również zdecydować się na gotowe zestawy mebli kuchennych z płyty drewnopodobnej mdf, które również doskonale się prezentują, a dodatkowo nie pękają i są odporne na działanie grzybów czy też pleśni.

Gotowe meble kuchenne w niskiej cenie

Jeżeli nie posiadamy wysokiego budżetu, w sklepach dostępna jest także szeroka oferta mebli do kuchni, w relatywnie niskiej cenie. Są to gotowe zestawy, które najczęściej wykonane są ze sklejki, bądź płyty wiórowej. Jednak ich wadą może być ich trwałość – nie są to meble na wieki. Z czasem, gotowe meble kuchenne mogą rozklejać się pod wpływem wilgoci, czy też wody, a także wykazują słabą odporność na uderzenia, pod wpływem których mogą się odkształcić. Jednak jeżeli wynajmujemy mieszkanie nie ma potrzeby inwestować w drogie meble na wymiar. Taki rodzaj mebli kuchennych nie wiąże się z nieograniczonym wyborem. Najczęściej występują gładkie i proste szafki, choć kolorystyka może być różna.