Największe zalety automatycznych ekspresów do kawy

W XXI wieku coraz więcej osób, kompletując wyposażenie swojej domowej kuchni, decyduje się na umieszczenie w niej także ekspresu do kawy. Urządzenie to pozwala codziennie przygotowywać pyszną i za każdym razem smakującą dokładnie tak samo kawę. Obecnie w najlepszych sklepach z urządzeniami AGD dostępnych jest wiele rodzajów ekspresów do kawy. Jednym z najlepszych i coraz częściej wybieranych rozwiązań są ekspresy automatyczne. W artykule opisujemy, dlaczego tego typu sprzęt AGD jest tak ceniony przez użytkowników oraz jakie są jego możliwości.

Automatyczne ekspresy do kawy

Funkcje automatycznych ekspresów do kawy

Automatyczne ekspresy do kawy to rodzaj ekspresów ciśnieniowych, które przygotowując kawę, wykorzystują wysoką temperaturę i ciśnienie. Taki sposób parzenia sprawia, że otrzymany napój kawowy zachowuje pełnię smaku i aromatu wykorzystanych ziaren. O czym warto pamiętać, kawa z ekspresu ciśnieniowego smakuje nieco inaczej niż kawa z ekspresu przelewowego. Czy lepiej, jest to kwestia indywidualna. Na pewno ma jednak atuty, których nie udaje się osiągnąć, przygotowując kawę metodą przelewową.

Największym atutem ekspresów automatycznych jest na pewno to, że dzięki nim za pomocą jednego urządzenia można przygotować nie jeden, tylko nawet 20-30 rodzajów kawy. W zwykłych kolbowych lub kapsułkowych ekspresach ciśnieniowych automatycznie przygotowywane są tylko kawa lungo, espresso lub doppio. Zrobienie z nich cappuccino czy innego rodzaju kawy z mlekiem wymaga od osoby, która zajmuje się obsługą ekspresu więcej pracy.

W każdym ekspresie automatycznym znajdują się oddzielne pojemniki na kawę w ziarnach, na mleko w proszku oraz na wodę. Ekspresy automatyczne do zabudowy mają też możliwość bezpośredniego podłączenia ich do wodociągu, co sprawia, że same pobierają tyle wody, ile jest im obecnie potrzebne. Obsługa ekspresu automatycznego jest również bardzo prosta, ponieważ ogranicza się do napełnienia wszystkich pojemników i wciśnięcia na panelu kontrolnym takiej kawy, na jaką ma się akurat ochotę.

Jakie są największe korzyści użytkowania ekspresów automatycznych?

Takie pytanie zadaliśmy naszemu rozmówcy, doradcy klientów ze sklepu AGD Design, w którym można kupić dużo rodzajów kuchennych urządzeń AGD klasy Premium. Odpowiedział nam, że największe zalety automatycznych ekspresów do kawy to:

Mnogość funkcji, czyli rodzajów możliwych do przygotowania za pomocą ekspresu automatycznego napojów kawowych. Dużym ich atutem jest też wbudowany młynek do kawy. Dzięki temu każda kawa jest przygotowywana ze świeżo zmielonych ziaren i ma jeszcze więcej smaku i aromatu.

Stosując ekspres automatyczny nie trzeba mieć też żadnych specjalnych umiejętności, dotyczących zasad przygotowywania kawy. Każda operacja jest wykonywana przez ekspres. Osoba go obsługująca musi tylko wybrać odpowiedni przycisk na panelu sterowania. Dokładne opisy wszystkich możliwych do przygotowania napojów kawowych znajdują się w dołączonej do urządzenia instrukcji.

Jakie są wady automatycznych ekspresów do kawy?

Jedyną wadą automatycznych ekspresów do kawy jest ich wysoka cena. Tego typu urządzenia AGD są zdecydowanie najdroższe spośród wszystkich rodzajów ekspresów. Cena jednak odpowiada jakości i możliwościom urządzenia. Jeżeli więc zależy nam, na tym, żeby zapewnić sobie nieco więcej komfortu i łatwość przygotowania kawy, na pewno warto jest przynajmniej rozważyć zakup takiego sprzętu.

śr. ocena 5 / głosów 1