Meble niezbędne w każdej kuchni

Każda kuchnia składa się z elementów, których istnienia podważyć się nie da – są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Dotyczy to nie tylko sprzętów użytku domowego, np. lodówki, kuchenki czy mikrofalówki, ale też mebli – funkcjonalnej zabudowy kuchennej. Na co zwracać uwagę, decydując się na kuchnię na wymiar? Czym powinny cechować się szafki kuchenne?

Zabudowa kuchenna

Funkcjonalna zabudowa kuchenna – cechy

Meble kuchenne na wymiar muszą być idealnie dopasowane do kształtu i wielkości pomieszczenia. Doświadczeni architekci zwracają uwagę na rozmieszczenie najważniejszych sprzętów (lodówki, kuchenki, zmywarki lub zlewozmywaka), gdyż lokalizacja podstawowych urządzeń ma fundamentalne znaczenie dla ergonomii wnętrza.

Wyróżniamy dwa typy zabudowy.

  • Zabudowa jednorzędowa – określana jest jako mało ergonomiczny układ. Wszystkie meble są ustawione w jednym rzędzie. Ten typ rozmieszczenia sprawdzi się doskonale w wąskich pomieszczeniach bądź bezpośrednich połączeniach kuchni z salonem.
  • Zabudowa dwurzędowa – jest układem ergonomicznym. Meble kuchenne zostały ustawione wzdłuż dwóch ścian. Aby zachować funkcjonalność i ergonomię, lodówka, kuchenka i zlewozmywak powinny być rozmieszczone względem siebie tak, by tworzyły trójkąt.

Czym charakteryzują się trwałe szafki kuchenne?

Funkcjonalność szafek kuchennych zależy od ich wymiarów. Wysokość mebli kuchennych trzeba koniecznie dobrać do wzrostu domowników, o czym należy poinformować pracowników firmy, której powierzamy wykonanie szafek. Meble Balińscy reprezentują indywidualne podejście do każdego klienta, przeprowadzając najpierw specjalistyczny wywiad, obejmujący potrzeby zamawiającego i innowacyjne pomysły.

Meble kuchenne wytwarzane są często z płyt pilśniowych MDF i wiórowych. Najtrwalsze i najefektowniejsze są drewniane szafki kuchenne, jednak z powodu wysokiej ceny klienci decydują się często na specjalistyczne płyty. Najważniejsze jest tworzywo, z którego zostanie wykonany blat, ponieważ fronty stanowią najbardziej eksploatowaną część zabudowy kuchennej.

Standardowe szafki kuchenne powinny mieć 82 cm wysokości. Większość sprzętów użytku domowego jest przeznaczona do mebli o takich wymiarach.  

Pozostałe funkcjonalne elementy

Z kuchniami na wymiar doskonale komponują się nowoczesne płyty indukcyjne, będące uzupełnieniem płyty grzewczej. Coraz częściej spotyka się charakterystyczne, płaskie blaty, które są znacznie łatwiejsze w czyszczeniu niż palniki. Funkcjonalność kuchni opiera się przede wszystkim na właściwym wyborze i rozmieszczeniu mebli oraz urządzeń pod względem wymiarów, przeznaczenia, a także znikomej podatności na zabrudzenia.

śr. ocena 0 / głosów 0