Kuchnia w stylu angielskim, czyli tradycyjne i modne rozwiązanie

Urządzenie kuchni w stylu angielskim to połączenie tradycyjnego wystroju z nowoczesnymi elementami. Przede wszystkim trzeba pamiętać o zastosowaniu drewnianych motywów oraz kwiatowych wzorów w dodatkach takich jak zasłony, obrusy czy porcelana. Nie można również pominąć miedzianych odcieni i kamiennych blatów. Jak powinno urządzić się kuchnię z wykorzystaniem elementów wywodzących się ze stylu angielskiego?

Kuchnia w stylu angielskim

Czym się charakteryzuje styl angielski?

Styl angielski wywodzi się z epoki wiktoriańskiej, a pomieszczenia w nim wykonane są przytulne i mają unikalny charakter. To właśnie w tych czasach powstawały ciężkie meble, zdobione boazerie oraz wysokie listwy przypodłogowe. W dzisiejszych czasach styl ten skupia się głównie na bogactwie deseni, różnego rodzaju kolorach, modnych dodatkach, jak również na wykorzystaniu dużej ilości kwiatów. Połączenie tych wszystkich elementów kojarzy się z podmiejskimi, angielskimi posiadłościami z romantycznym wystrojem. Nie brakuje w nim dużych, wygodnych sof oraz foteli, które wykonane są z tkanin o florystycznym motywie oraz klasycznych drewnianych mebli. W stylu angielskim przeważa kolorystyka błękitu, zieleni, beżu i różu.

Czego nie może zabraknąć w kuchni w stylu angielskim?

Kuchnia w stylu angielskim powinna być przede wszystkim wykonana z drewna (lub jego imitacji) z ozdobnymi frontami mebli oraz przeszklonymi elementami ze szprosami. Półki natomiast powinny być wykończone listwami i dekoracyjnymi gzymsami. Na środku kuchni, jeśli jest wystarczająca ilość miejsca, powinno się umieścić wyspę kuchenną, która jest znakiem rozpoznawczym stylu angielskiego, szczególnie gdy jej blat wykonany jest z drewna lub kamienia. Dopełnieniem całości będzie duży okap zamontowany tuż nad wyspą, który kształtem przypomina gzyms kominkowy.

Warto pamiętać również o zastosowaniu w kuchni drewnianych podłóg oraz boazerii na ścianach – pomalowanej na jasny kolor. Styl angielski to również półki powieszone na ścianach, na których powinny znaleźć się duże ilości akcesoriów kuchennych oraz półka z przegródkami na wino. Jedną z zasad urządzania kuchni w stylu angielskim jest ujednolicenie sprzętów. Zlew powinien być masywny i wykonany z białej ceramiki lub miedziany, a dobrana do niego bateria w klasycznym kształcie retro, w kolorze złotym bądź miedzianym. W takiej kuchni nie może zabraknąć również kuchenki gazowej wolnostojącej z żeliwnymi palnikami oraz specjalnie zdobionymi pokrętłami. Realizacje kuchni w stylu angielskim znajdziemy u producenta mebli kuchennych Meble Góra, który w swojej ofercie posiada wiele gotowych inspiracji z własnych realizacji, równocześnie możliwe jest zamówienie u niego projektu i wykonanie mebli na wymiar w takim stylu.

Dodatki w stylu angielskim

Dodatki w tym stylu wykonane są z naturalnych tkanin z motywami kwiatowymi. Można ten wzór umieścić na obrusach, zasłonach, akcesoriach kuchennych, tapetach czy porcelanie. W oknach powinny zawisnąć długie zasłony lub rolety rzymskie. Dodatkowo w kuchni w stylu angielskim nie może zabraknąć dekoracyjnych puszek na kawę i herbatę, pojemnika na pieczywo oraz ozdobnych serwetek. Aby nadać tradycyjnemu stylowi angielskiemu więcej nowoczesności, warto postawić na dodatki glamour. Można powiesić kryształowy żyrandol lub dokupić pikowaną sofę, a ściany pomalować farbą z dodatkiem złota lub srebra, natomiast przeszklone szafki podświetlić listwami LED. Tradycyjny styl angielski czy może nowoczesny – jeśli nie wiadomo na co się zdecydować, warto dobrze się zastanowić, stworzyć projekt i dopiero podjąć decyzję.

śr. ocena 0 / głosów 0