Jakie błędy najczęściej popełniamy przy wykonywaniu zabudowy kuchennej?

Jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów podczas aranżowania przestrzeni kuchennej i na jakie rzeczy powinniśmy zwracać uwagę wybierając zabudowę w naszej kuchni? Zanim zabierzemy się za remont i zabudowę kuchni, warto skorzystać z porad, jakich błędów można uniknąć. Omówimy kwestie budżetowe, ergonomiczne oraz wiele innych. Zapraszamy do lektury!

meble-kuchenne

Projektowanie kuchni – jaki budżet?

Istotną kwestią jest kosztorys naszego projektu kuchni, uwzględniający budżet remontowy. Warto też uwzględnić, czy zamierzamy skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy projektowej i budowlanej. Należy wziąć pod uwagę funkcjonalność, a zatem dobrze dopasować aranżację do powierzchni, jaką dysponujemy.

Meble na wymiar stanowią często jedyne rozwiązanie, zwłaszcza gdy ogranicza nas metraż. Ponadto Produkcja mebli na wymiar wpisuje się w ogólnoświatowy trend, zgodnie z którym Klienci poszukują dziś rozwiązań i produktów „szytych na miarę” – mówi przedstawiciel firmy Agal Meble ze Szczecina.

Ergonomia to istotna kwestia przy projektowaniu kuchni. Należy pamiętać, aby przestrzeń kuchenna została zaprojektowana w taki sposób, żeby przygotowywanie posiłków i inne czynności kuchenne sprawiały przyjemność. Meble kuchenne i sprzęty powinny być rozmieszczone tak, aby codzienne prace w kuchni można było wykonywać swobodnie.

 Zasada trójkąta roboczego

Ogromny wpływ na ergonomię w kuchni ma tzw. zasada trójkąta roboczego. Na jego wierzchołkach powinny być umiejscowione najważniejsze punkty w kuchni (lodówka, zlew kuchenka). Odstępy powinny wynosić około 120-170 cm od kuchenki do lodówki i do 210 cm między zlewem a kuchnią i lodówką. Jest to oczywiście najbardziej optymalne rozwiązanie. Rzecz w tym, żeby można było swobodnie w tym obrębie mieć dostęp do naczyń i żywności. Inną ważną rzeczą pozostają szafki – należy pamiętać że w kuchni nie tylko przygotowujemy posiłki, ale także przechowujemy produkty spożywcze. Właśnie dlatego należy dobrze zaplanować nie tylko ustawienie, ale także odpowiednią ilość szafek na żywność. Zatem nie tylko zabudowa kuchenna w poziomie, ale również w pionie jest bardzo istotna.

Oświetlenie w kuchni

Niezależnie od tego, czy nasza kuchnia będzie miała dostęp do okna, czy nie, bardzo ważne jest odpowiednio dobrane oświetlenie. Będziemy potrzebowali zarówno światła górnego, jak i punktowego. Właśnie dlatego podczas planowania należy wziąć pod uwagę, aby oświetlenie było odpowiednio umiejscowione – tak, aby nie zasłaniać plecami lub ręką źródła światła, które jest nam potrzebne podczas przygotowywania posiłków i nie tylko.

śr. ocena 5 / głosów 6