Jaki blat do kuchni, a jaki do łazienki? Wskazówki i porady

Dobry i solidny blat to podstawa wyposażenia kuchni i łazienki. Te miejsca nie są w stanie obyć się bez powierzchni roboczej, jednocześnie tworzą niezbyt przychylne materiałom warunki. Wśród obecnych trendów wnętrzarskich mamy bardzo duży wybór różnego rodzaju wzorów, kolorów materiałów i koncepcji, jednak jest kilka cech, które takie blaty powinny posiadać, żeby dobrze spełnić funkcję użytkową.

Łazienka

W łazience przede wszystkim powinniśmy zastosować materiał, który dobrze będzie sobie radził z wilgocią. Zarówno wodą padającą bez pośrednio na jego powierzchnię, jak i parą unoszącą się w powietrzu. Ponadto musimy uwzględnić jego częsty kontakt z różnymi środkami chemicznymi ułatwiającymi zachowanie higieny.

Kuchnia

Tutaj sytuacja wygląda podobnie jak w łazience. No może nie mamy tu, aż tak wielkiej wilgoci w powietrzu, ale ciągle blat narażony jest na rozlewanie się na niego różnych płynów, i tym bardziej musi być utrzymywany w czystości i wręcz sterylności. Dodatkowo powinien być odporny na uszkodzenia mechaniczne, typu przecięcie nożem, czy postawienie ciężkiego lub gorącego naczynia.

W obu tych pomieszczeniach najodpowiedniejsze będą blaty kamienne, łączą one w sobie piękno kamienia naturalnego z wysoką wytrzymałością: materiał jest odporny na zadrapania, plamy czy destrukcyjny wpływ środków chemicznych. Mamy więc wysoką funkcjonalność w zgodzie z naturą, swojsko i elegancko.

Za najtrwalsze uważane są blaty grafitowe, dlatego polecane są szczególnie do kuchni. Bardzo gustownie wyglądają te polerowane na wysoki połysk. Do tego występują w różnych kolorach, zatem uda się je dopasować do każdego wnętrza. W łazienkach częściej znajdziemy marmur. Jest to materiał luksusowy, jednak nie tak twardy, jak granit.

Spytaliśmy w Zakładzie Kamieniarskim Stanisława Guzika, jakie blaty są najczęściej zamawiane.

W naszej ofercie mamy blaty z kamienia, granitowe, marmurowe. Cieszą się stale rosnącym zainteresowaniem Klientów. Nie dziwię się, bo są bardzo atrakcyjne wizualnie ze względu na swoją gładkość i połysk. Zawsze nadają wnętrzom niepowtarzalnego wyglądu.

Blaty granitowe są chętnie montowane nie tylko w domach i mieszkaniach, ale np. również w biurach czy obiektach handlowych, bo taki blat to inwestycja na lata. Możemy mieć pewność, że nie straci swojego ładnego, oryginalnego wyglądu w wyniku użytkowania. Nic dziwnego więc, że zarówno prywatne osoby, jak i profesjonalni dekoratorzy wnętrz tak chętnie decydują się na montaż blatów granitowych. Do tego nie jest to droga inwestycja w stosunku do wielu zalet tych produktów.

śr. ocena 5 / głosów 5