Jaka jest optymalna wysokość mebli w kuchni?

Wysokość mebli kuchennych to parametr mający duży wpływ na ich funkcjonalność. Pod tym względem jest tak samo ważny, jak ich długość, czy ilość i rodzaj szafek. W przypadku wysokości kluczowa jest nie tylko wysokość modułów stojących, na których opiera się blat, ale też szafek wiszących. Trzeba też wziąć pod uwagę odległość między nimi. Nie może być ona ani zbyt duża, ani za mała. Jaka więc powinna być optymalna wysokość mebli kuchennych?

Meble kuchenne

Jaka jest najlepsza wysokość mebli kuchennych?

Wysokość zabudowy kuchennej ma zasadniczy wpływ na komfort korzystania z kuchni. Dotyczy to zwłaszcza czynności związanych z przygotowywaniem posiłków, wyjmowaniem i chowaniem z szafek produktów spożywczych i garnków, czy zmywaniem naczyń. W przypadku gotowych mebli kuchennych standardowa wysokość dolnej zabudowy waha się między 80, a 85 cm i jest uzależniona m.in. od grubości blatu. Taka wysokość, szczególnie dla osób wyższych jest mało komfortowa, ponieważ zmusza je do przybierania niewłaściwej postawy podczas gotowania lub zmywania. W konsekwencji mogą pojawić się bóle kręgosłupa i inne dolegliwości.

Na szczęście istnieje możliwość wykonania zabudowy kuchennej pod indywidualne zamówienie np. korzystając z oferty firmy Valdi z Łapczycy, która ma duże doświadczenie w projektowaniu oraz produkcji standardowych i nietypowych mebli kuchennych. Firma działa na terenie Krakowa, Bochni oraz Brzeska, a jej produkty są nie tylko funkcjonalne, ale też estetyczne.

Czym kierować się dobierając wysokość mebli do kuchni?

Zamawiając meble kuchenne na wymiar ich wysokość, musi być dopasowana do wzrostu użytkownika. Dotyczy to zarówno dolnej zabudowy, jak i też szafek wiszących. W przypadku osób, których wzrost nie przekracza 175 cm, dolne szafki mogą mieć wysokość standardową. Natomiast górna część zabudowy powinna być zawieszona nieco niżej, aby można było swobodnie sięgać po produkty i przedmioty przechowywane na najwyższych półkach.

Nieco inaczej jest w przypadku osób wysokich. W ich wypadku dolna zabudowa powinna być na tyle wysoka, aby można było oprzeć dłonie na blacie bez konieczności garbienia się. Dlatego zlecając wykonanie mebli na wymiar, warto podać osobie projektującej zabudowę swój wzrost. W przypadku wielu użytkowników kuchni zawsze można znaleźć złoty środek, ponieważ tak naprawdę, to wysokość dolnej zabudowy ma największe znaczenie dla wygody korzystania z mebli. Natomiast górne szafki, nawet gdy są dostosowane do niższych użytkowników, tym wyższym nie sprawią większego problemu.

śr. ocena 0 / głosów 0