Jak zaprojektować idealną kuchnię?

Zaprojektowanie idealnej kuchni jest bardzo dużym wyzwaniem. W trakcie przygotowywania projektu musimy wziąć bowiem pod uwag bardzo wiele elementów, które będą miały wpływ na komfort użytkowania oraz funkcjonalność naszej wymarzonej kuchni. Na jakie elementy trzeba zwrócić szczególną uwagę, tego dowiesz się z naszego artykułu.

projekt kuchni

Idealna kuchnia to znaczy funkcjonalna kuchnia

Pod hasłem idealna kuchnia kryją się tak naprawdę dwa związane ze sobą terminy: funkcjonalność oraz komfort użytkowania. Oznaczają one przede wszystkim łatwą dostępność do wszystkich umieszczonych w niej urządzeń kuchennych, naczyń, środków czystości oraz artykułów spożywczych. Idealna kuchnia to taka, w której będziemy z przyjemnością spędzać czas oraz w której będzie nam wygodnie przyrządzać posiłki. Żeby to było możliwe musimy mieć pod ręką wszystkie niezbędne nam do tego urządzenia.

Zadbać o wszystkie te elementy musimy jednak już na etapie projektowania.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Pinio, która już od prawie 20 lat oferuje swoim klientom usługi projektowania oraz wykonywania elementów zabudowy kuchennej: Pamiętajmy, że zabudowa kuchenna jest zabudową stałą i dokonywanie w niej później jakichkolwiek zmian może być bardzo kosztowne i problematyczne. Takie elementy, jak zmywarka, piekarnik, płyta grzewcza czy zlew mają przydzielone miejsce już na etapie  przygotowywania projektu zabudowy. Trzeba więc zwrócić szczególną uwagę na to, żeby ich rozmieszczenie było zgodne z ogólnie przyjętymi zasadami. Musimy również zadbać o to żebyśmy mieli wystarczającą ilość miejsca na przechowywanie produktów spożywczych oraz naczyń.

Prawidłowe rozmieszczenie urządzeń kuchennych

Zasady te są bardzo proste i zostały opracowane przez lata pracy oraz zdobytych doświadczeń najbardziej znanych projektantów wnętrz. Dokładnie określają w jakiej odległości powinny być od siebie oddalone wszystkie stałe urządzenia kuchenne. I tak, projektując kuchnię trzeba mieć na uwadze, żeby umieszczona w niej lodówka była oddalona o co najmniej 50-100 cm od zlewu, który z kolei powinien być oddalony o metr od piekarnika i płyty grzewczej. Dzięki temu będziemy mieć większą swobodę w trakcie gotowania.

Dobrze przystosowana do naszych potrzeb kuchnia powinna posiadać także wystarczającą powierzchnię blatów. Oczywiście ich liczba oraz długość mogą się różnić w zależności od tego jak bardzo lubimy gotować. Miłośnicy samodzielnego przygotowywania posiłków zazwyczaj jednak starają się mieć jak najwięcej miejsca. Dotyczy to także ilości i sposobu rozmieszczenia szafek do przechowywania produktów spożywczych. Jeżeli w swoim mieszkaniu nie posiadamy oddzielnej kuchni, a jedynie aneks kuchenny, w celu zwiększenia blatu roboczego  oraz miejsca do przechowywania produktów, warto jest się zastanowić nad stworzeniem wyspy lub półwyspu.

Idealna kuchnia to także estetyczna kuchnia

Kolejnym ważnym elementem w trakcie projektowania kuchni jest kolorystyka oraz rodzaj zastosowanych do jej wykonania materiałów. Tu obowiązuje jedna podstawowa zasada: kuchnia musi nam się podobać wizualnie, a jednocześnie musi być spójna estetycznie z aranżacją innych części mieszkania. Ta zasada jest najważniejsza przy wyborze zabudowy aneksu kuchennego, która musi się dobrze komponować z wystrojem salonu, z kolorem ścian oraz z wyglądem podłogi. Jeżeli nie zadbamy o tę spójność, nasza świeżo wykończona kuchnia ma szansę bardzo szybko nam się znudzić.